Wojewoda UNIEWAŻNIŁ kontrowersyjną uchwałę krajobrazową. Nie będzie monopolu [GALERIA]

2020-02-28 8:54 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl)
Wielkie reklamy zostają
Autor: Marek Zieliński / SE

Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę krajobrazową rady miasta, która miała zakazywać wielkich płacht reklamowych, regulować zasady umieszczania reklam i ujednolicać wygląd szyldów w stolicy. Akt prawny mógł dawać monopol jednej firmie reklamowej.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową, która miała ujednolicić wygląd szyldów reklamowych w Warszawie. W połowie stycznia została ona przyjęta przez Radę Warszawy. Wojewoda w uzasadnieniu podał m.in., że uchwała wykracza poza zakres upoważnień ustawowych. Według niego, po przedstawieniu projektu uchwały zostały do niego wprowadzone poprawki, które już nie były ponownie poddane konsultacjom. - Warszawa potrzebuje dobrych regulacji dotyczących ładu w przestrzeni miejskiej. Uchwała krajobrazowa musi być jednak przyjęta zgodnie z prawem – skomentował wojewoda.

Przez kawałek prętu kierowcy muszą stać w gigantycznych korkach

Monopol dla jednej firmy

Niedawno postępowanie wyjaśniające w sprawie uchwały wszczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urzędnicy zauważyli to samo o czym kilka dni wcześniej pisał „Super Express”. Przepisy zatwierdzone przez stołecznych radnych były tak skonstruowane, że prócz wprowadzenia ładu w nachalnych billboardach jedną z nielicznych dozwolonych form reklamy miały być nośniki na przystankach komunikacji miejskiej, kontrolowane obecnie przez jedną firmę AMS S.A. Wprowadzenie uchwały w życie, skutkowałoby powstaniem monopolu dla tej firmy i umocnieniem jej na rynku. Inni przedsiębiorcy dostali by po kieszeni.

Pod Warszawą zlikwidowano "dziuplę": Paser właśnie rozkładał skradzione auto!

Co dalej?

Rozstrzygnięcie wojewody zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Miasto może w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Warszawa: Pogoda w piątek. Cieplejszy początek weekendu!