Zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone

i

Autor: materiały prasowe/Wielechowski Zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone

„Wreszcie ktoś pokazał wszystkie kłamstwa”. Mieszkanka obszaru CPK po miażdżącym raporcie NIK

2022-01-16 8:45

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, już na starcie ma opóźnienie. Najwyższa Izba Kontroli ma listę zastrzeżeń do CPK. Wskazuje m.in., że przy tym tempie prac zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone. Ponadto z ustaleń NIK wynika, że w koncepcji CPK nie przedstawiono pełnego uzasadnienia biznesowego. Mieszkańcy Baranowa i okolic liczą, że skłoni on rządzących do refleksji.

- Aktualny stan zaawansowania budowy Centralnego Portu Lotniczego (tj. opóźniony etap przygotowawczy) z powodu uwarunkowań otoczenia społeczno-ekonomicznego (pandemia powodująca wyhamowanie wzrostu ruchu pasażerskiego) stwarza sytuację, w której bardziej istotnym od terminowego zakończenia inwestycji, jest rzetelne jej przygotowanie i taka realizacja, która pozwoli wyeliminować zidentyfikowane w kontroli NIK ryzyka - czytamy w komunikacie.

Dowiadujemy się również, że NIK uznaje za niezbędne - niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów i korzyści oraz zaprogramowanie działań zaradczych odnoszących się do wszystkich zidentyfikowanych istotnych ryzyk.

"NIK wskazuje, że przy tym tempie prac zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone. W dodatku: nadal nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztować CPK, ani skąd będą pochodzić pieniądze na ten projekt. Aby nowy port lotniczy (komponent lotniczy) był opłacalny musiałby obsłużyć w 2030 r. - 24,3 mln pasażerów, a nakłady inwestycyjne nie mogą przekroczyć 46 mld zł" - czytamy w komunikacie Izby.

- Cieszymy się, że wreszcie ktoś pokazał, jak dużo jest kłamstw w tej inwestycji - mówi Sylwia Szymańczak, mieszkanka Baranowa, który znajduje się na mapie wstępnej koncepcji CPK. - Wreszcie ktoś dostrzegł, że projekt ten nie ma żadnej zasadności ekonomicznej, ani społecznej. Mam nadzieję, że rządzący i spółka CPK w końcu się zreflektują i zmienią swoje plany. My jesteśmy rolnikami. Jeśli mamy pieniądze, to budujemy, jeśli nie, to nie. To projekt, który może zadłużyć nas wszystkich - dodaje Sylwia Szymańczak.

Chcą nas kupić za 5 zł! Mieszkańcy nie dadzą się wywłaszczyć CPK
Sonda
Czy CPK to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE