Wyjątkowa atrakcja nad Wisłą. Zapraszamy na świetlny spacer

i

Autor: Wikipedia, By Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0 Wyjątkowa atrakcja nad Wisłą. "Zapraszamy na świetlny spacer"

Wyjątkowa atrakcja nad Wisłą. "Zapraszamy na świetlny spacer"

2022-01-18 18:00

Niecodzienna atrakcja czeka na spacerowiczów nad Wisłą. Na Bulwarach Wiślanych, w rejonie pomnika Syreny, trwa właśnie ekspozycja prac Aleksandry Jasionowskiej, które są prezentowane w formie galerii świateł. To artystka, o której stało się głośno za sprawą kontrowersyjnego plakatu i warszawskiej świątecznej kartki z ośmioma gwiazdkami. Czy tym razem znów czekają ją gromy i ataki?

Bulwary Wiślane to miejsce wręcz oblegane przez spacerowiczów w ciepłe, słoneczne dni. Latem nie brakuje tam tłumów wypoczywających na schodkach. Stołeczny ratusz zachęca warszawiaków, by również zimą odwiedzali to miejsce podczas wieczornych spacerów. Właśnie nadarzyła się wyjątkowa okazja.

- Teraz mamy dla mieszkańców dodatkową, artystyczną motywację, aby skusić się na spacer nad Wisłą. Można po zmroku przyjść na bulwary, podziwiać sztukę i z nadzieją wypatrywać wiosny - tłumaczy Jan Piotrowski. - Od lat zachęcamy mieszkańców do odwiedzania Dzielnicy Wisła również w sezonie zimowym. Rzeka w tym okresie bywa równie urokliwa a na pewno spokojniejsza i cichsza. I zawsze jest tu najczystsze powietrze, bo to naturalny korytarz powietrzny - dodaje.

Na Bulwarach Wiślanych, w rejonie pomnika Syreny, trwa ekspozycja prac Aleksandry Jasionowskiej (autorki słynnego ubiegłorocznego plakatu świątecznego Warszawy), które są prezentowane w formie galerii świateł. Miasto zdecydowało się na taką formę galerii z powodu panującej epidemii Covid-19. Chodzi o to, by można było oglądać wystawiane dzieła na świeżym powietrzu, a nie w pomieszczeniach. Co ciekawe, plenerową galerię światła w Dzielnicy Wisła można podziwiać w kilka miejscach jednocześnie!

Główna ekspozycja wyświetlana jest na podporach mostu Świętokrzyskiego. Ich artystyczny wymiar można podziwiać każdego wieczoru po zmroku. Jak radzi ratusz, najlepszym punktem obserwacyjnym jest bulwar Grzymały-Siedleckiego i okolice pomnika Syreny. Ale nie tylko tam.

"W przeszklonych kubikach na bulwarze gen. Pattona będzie można zobaczyć grafiki w otoczeniu zieleni – specjalnie zasadzono tam choinki. Również tu będą okraszone światłem. Trzeci punkt to ściany Pawilonu Edukacji Kamień położonego nad Wisłą na północ od ZOO. Świetlną galerię będzie można zobaczyć zarówno na zewnętrznych, jak i na wewnętrznych ścianach budynku. Będą tu eksponowane grafiki Jasionowskiej, ale o czysto przyrodniczym charakterze" - podaje ratusz.

- Grafiki w naturalny sposób wykorzystują przestrzeń, nieinwazyjnie dodając kolorytu naturalnej aurze golędzinowskiej łąki. Warto dotrzeć tam w trakcie spaceru również, ze względu na sam nagradzany w wielu konkursach architektonicznych budynek, który stał się w ubiegłym sezonie centrum Dzielnicy Wisła - zachęca Jan Piotrowski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z iluminacji w GALERII:

Wyjątkowe grafiki będą wyświetlane tak długo, jak długo będą podobać się mieszkańcom Warszawy i zachęcać ich do spaceru nad Wisłą. Ratusz zachęca mieszkańców do oznaczania zdjęć z wypraw do galerii w mediach społecznościowych hasztagiem #kulturalnieNadWisłą.

Sonda
Lubisz spacerować nad Wisłą?
Piękne iluminacje w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie