Wyniki wyborów. Dlaczego Warszawa zawsze głosuje inaczej niż reszta kraju... Gdzie najlepiej wypadli Trzaskowski i Duda?

2020-06-30 7:00 Izabela Kraj
Wybory 2020. Sztab Rafała Trzaskowskiego
Autor: Sebastian Wielechowski / SE

Warszawa zawsze głosuje inaczej niż reszta kraju. Tak było i tym razem. Rafał Trzaskowski wygrał tu z Andrzejem Dudą. Na prezydenta Warszawy głosowało blisko pół miliona wyborców, co dało mu 47,55 proc. Trzaskowski potwierdził, że nadal cieszy się zaufaniem warszawiaków. W aż czterech dzielnicach uzyskał ponad 50 procent głosów...

Gdyby prezydenta kraju wybierali tylko mieszkańcy Żoliborza, Ursynowa, Wilanowa i Białołęki, Rafał Trzaskowski wygrałby już w pierwszej turze! W tych dzielnicach poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej przekroczyło bowiem 50 proc.

Generalnie Trzaskowski przekonał do siebie prawię blisko połowę wyborców w stolicy. Wygląda na to, że mimo, iż półtora roku temu wybrali go do stołecznego ratusza na pl. Bankowy - rozumieją jego decyzję o podjęciu walki o fotel w pałacu prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

- Rafał Trzaskowski po półtora roku od wyborów samorządowych potwierdził swój silny mandat w stolicy. Warszawiacy jeszcze raz w głosowaniu dali wyraz temu, że darzą go zaufaniem. To dla nas bardzo ważne – komentuje szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski.

Natomiast Andrzej Duda w stolicy lekko poprawił wynik głównego rywala Trzaskowskiego z 2018 roku – Patryka Jakiego. On wówczas zdobył 254 tys. głosów, Duda teraz – 271 tys.

- Liczba wyborców PiS w Warszawie jest stała od wielu lat. I w tych wyborach też się to potwierdziło. Nie jest to oczywiście wynik entuzjastyczny, ale widocznie tyle dało się zdziałać – komentuje dla „Super Expressu” jeden z wysokich polityków PiS w stolicy.

ZOBACZ JAK LAŁO I CO ZALAŁO W WARSZAWIE

Wybory 2020 Warszawa. Wyniki głosowania w stolicy I tura
Autor: MATERIAŁY PRASOWE Wybory 2020 Warszawa. Wyniki głosowania w stolicy I tura

Trzaskowski wygrał bezkonkurencyjnie we wszystkich dzielnicach. I we wszystkich kolejność na pierwszych sześciu miejscach była identyczna: Trzaskowski, Duda, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydentowi RP nie udało się pokonać prezydenta Warszawy nawet na Żoliborzu, w komisji, w której głosuje Jarosław Kaczyński. Najlepszy wynik uzyskał w tych dzielnicach, w których była stosunkowo najniższa frekwencja - na Targówku i Pradze-Północ, odpowiednio 35 i 34 proc.

Hołownia najlepszy procentowo wynik odnotował na Białołęce (16,61 proc.) Bosak – we Włochach (prawie 7 proc.), Biedroń w Śródmieściu (prawie 5 proc.). A Kosiniaka-Kamysza lubią najbardziej mieszkańcy Wesołej (2 proc.).

II TURA WYBORÓW PRZED NAMI CZY TRZEBA ZNÓW DOPISAĆ SIĘ DO SPISU WYBORCÓW?

Wybory 2020 Warszawa. Tak głosowały dzielnice
Autor: MATERIAŁY PRASOWE Wybory 2020 Warszawa. Tak głosowały dzielnice