Wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie

2019-01-25 10:22
Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik
Autor: pixabay.com/12019 Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik

Od jutra ferie, a od dzisiaj zima. Mamy nadzieję, że nic złego się Wam nie przytrafi, ale na wszelki wypadek podpowiadamy co zrobić, gdy zdarzy się Wam wypadek na nieodśnieżonym chodniku i jak uzyskać odszkodowanie.   

Możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku, urazy powstałe z powodu spadających sopli czy poślizg samochodu na oblodzonej drodze, znajduje podstawę w treści art. 415 Kodeksu Cywilnego, a także w ustawie: o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o drogach publicznych oraz o gospodarce nieruchomościami - informuje portalsamorządowy.pl.

Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie, musimy wykonać trzy czynności:

  • zrobić zdjęcie w miejscu wypadku 
  • zebrać dane świadków
  • zawiadomić policję lub straż miejską.

Potrenuj w ferie z mistrzem boksu! [AUDIO]

Bez wykonania powyższych czynności może być trudno o uzyskanie odszkodowanie. O odszkodowanie mogą starać się bezpośrednio osoby fizyczne (np. pieszy po wypadku na nieodśnieżonej drodze), osoby prawne (np. w sprawie zniszczonego samochodu należącego do firmy), ale także pośrednio poszkodowani (np. rodzic, którego dziecko uległo śmiertelnemu wypadkowi).

Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa ws. smogu!

Poszkodowany musi udowodnić, że do zdarzenia doszło w wyniku zawinionego działania lub zaniechania podmiotu odpowiedzialnego za zarządzenie drogą. Jeśli jest to podwykonawca, to on staje się adresatem roszczenia. W przypadku, gdy opady były intensywne nocą, to podczas porannej zmiany dozorca mógł nie zdążyć z odśnieżeniem chodnika. Wówczas nie uzyskamy odszkodowania. Jeśli jednak chodnik nie jest odśnieżony także po południu, a przydarzy nam się wypadek, wówczas powinniśmy skutecznie ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Seks-skandal w Nowogardzie. ZOBACZ WIDEO:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE