Smog w Warszawie - ALERT. Ratusz apeluje do mieszkańców! [Komunikat o jakości powietrza]

i

Autor: Canva.com Smog w Warszawie - ALERT. Ratusz apeluje do mieszkańców! [Komunikat o jakości powietrza]

Zakaz palenia węglem w całej Warszawie już w 2023 roku. Co z paleniem w kominkach?

2022-02-16 21:59

Od października 2023 r. miałby obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem w domach i blokach w całej Warszawie. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i stołeczni radni jednoznacznie poparli projekt radykalnych zmian, przygotowanych przez sejmik Mazowsza. Ale to nie koniec walki ze smogiem. Jeszcze w tym roku - jak ustalił „Super Express” - Rada Warszawy ma zdecydować także o zakazie wjazdu aut ze starymi dieslami do centrum Warszawy.

W Warszawie rozpoczął się Kongres Czystego Powietrza. Stołeczni i mazowieccy samorządowcy wydają się być zgodni co do zaostrzenia sankcji za zanieczyszczanie atmosfery – wszak smog w Warszawie produkują m.in. stare piece i stare samochody. Projekt uchwały, która przyspieszy likwidację słynnych kopciuchów, jest już gotowy. Zakłada wprowadzenie, szybciej niż planowano dotychczas, zakazu palenia węglem w piecach. Tuż po kongresie ma go uchwalić sejmik Mazowsza. Według naszych informacji ma to nastąpić najpóźniej na początku marca. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i komisja ochrony środowiska Rady Warszawy poparła już zawarte tam rozwiązania. - Decyzja komisji rady Warszawy ma wzmocnić starania sejmiku w walce ze smogiem – mówi nam radna Renata Niewitecka, szefowa komisji ochrony środowiska w radzie miasta.

Najważniejsze dla mieszkańców są terminy: od 1 października 2023 na terenie całej Warszawy nie będzie już można palić w piecach węglem. W kolejnych latach zakaz ma być wprowadzany w podwarszawskich powiatach – m.in. Legionowie, Pruszkowie, Otwocku. Zakaz nie będzie dotyczył drewna, amatorzy palenia w kominkach nie powinni się więc obawiać. To obostrzenie ma przede wszystkim przyspieszyć wymianę tzw. kopciuchów. W Warszawie jest ich jeszcze 11 tysięcy, w tym niecałe 500 w budynkach komunalnych. Jeszcze tylko w tym roku można uzyskać też dofinansowanie do wymiany starego pieca. Za rok posiadaczom kopciuchów grożą już tylko kary i wymiana instalacji wyłącznie na własny koszt.

Walka ze smogiem

- Uruchomiliśmy w każdej dzielnicy sieć konsultantów, którzy mają pomagać właścicielom domów pokonać procedury zmierzające do wymiany pieców. W Wawrze ma być pięć takich osób, na Białołęce – trzy. W pozostałych dzielnicach dwie albo jedna – wylicza radna Renata Niewitecka.

Ale poparcie zakazu palenia węglem w całej Warszawie i planowana decyzja sejmiku mazowieckiego to nie koniec antysmogowych zmian! Jak dowiedział się „Super Express”, wkrótce warszawski ratusz rozpocznie konsultacje w sprawie zakazu wjazdu starych aut do ścisłego centrum. Chodzi o samochody ze starym typem silnika Diesla. Te decyzje cieszą aktywistów z ruchu antysmogowego.

- Wreszcie Warszawa bez węgla to coraz bliższa perspektywa. Po dwóch latach od deklaracji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przesłał w końcu apel do władz województwa mazowieckiego o zaostrzenie uchwały antysmogowej dla Warszawy i wprowadzenie zakazu palenia węglem od IV kwartału 2023 roku – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Smok w centrum Warszawy

Sonda
Czy smog w Warszawie to duży problem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE