Zmienią nazwę Ronda Dmowskiego na Praw Kobiet!? Podano termin decyzji

2021-10-27 11:01
Rondo Dmowskiego w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Czy to koniec dotychczasowej nazwy jednego z największych skrzyżowań w centrum Warszawy? Do rady miasta wpłynęła petycja o zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Praw Kobiet. Propozycja zostanie rozpatrzona podczas sesji 18 listopada. Kwestia zmiany nazwy podnoszona jest od 2019 roku. Jakie są szanse, że w tym roku pomysł dojdzie do skutku?

W marcu 2021 r. środowiska związane ze Strajkiem Kobiet wystosowały petycje do władz miasta. Działaczki i działacze wnioskują o nadanie nowej nazwy, tłumacząc, że obecny patron budzi złe skojarzenia jako twórca polskiego nacjonalizmu. W 2020 roku dwa wnioski w tej sprawie zostały negatywnie zaopiniowane przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego. Pomysł trafił do kosza.

Petycja nadania nowej nazwy wpłynęła w marcu, a będzie rozpatrywana w listopadzie, tuż po obchodach Święta Niepodległości. Radny PiS Filip Frąckowiak złożył w tej sprawie interpelację. - Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej - powiedział. Uchwała nazewnicza rady miasta mówi wprost, że aby dokonać zmiany nazwy muszą nastąpić szczególne okoliczności.

Marsz niepodległości w Warszawie

Kiedy można nadać nową nazwę?

Frąckowiak twierdzi, że data rozpatrzenia pomysłu nie jest przypadkowa. - Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego - przekonuje Frąckowiak. Frąckowiak przekonuje, że zielonym światłem do zmian mogłyby by być incydenty na Marszu Niepodległości.

Sonda
Czy w Warszawie powinien odbyć się Marsz Niepodległości 2021?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE