ZOO w Warszawie potrzebuje pomocy. Potrzebne są... żołędzie

i

Autor: Pixabay ZOO w Warszawie potrzebuje pomocy. Potrzebne są... żołędzie

ZOO w Warszawie potrzebuje pomocy. Potrzebne są... żołędzie

2021-09-23 15:09

Trwa zbiórka przysmaków dla mieszkańców warszawskiego ZOO. Mile widziane żołędzie, a także orzechy włoskie i laskowe. Potrzebna jest ich ogromna ilość! Uprzedzając liczne pytania, ZOO informuje, że kasztany nie są przyjmowane, ponieważ zwierzęta mieszkające w ogrodzie zoologicznym po prostu ich nie jedzą. Gdzie i kiedy można przynosić jesienne dary?

Nastała jesień. Wybierając się na spacer do parku czy lasu, warto pomyśleć o mieszkańcach warszawskiego ZOO. W piątek, 23 września, ruszyła zbiórka przysmaków dla zwierzaków zamieszkujących ogród zoologiczny. Do uzbierania jest niemała liczba jesiennych darów natury.

  • 2000 kg żołędzi
  • 200 kg orzechów włoskich
  • 200 kg laskowych

Warszawskie ZOO zastrzega, że podczas zbiórki nie przyjmuje kasztanów. "Nasze zwierzęta ich nie jedzą" - tłumaczy ogród zoologiczny.

NIE PRZEGAP: Wyłowił potwora z Wisły. Sum-gigant miał prawie 3 metry!

Warto pamiętać, że przyjmowane są wyłącznie żołędzie i orzechy (orzechy włoskie bez zielonych łupin) zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. "Zanieczyszczone, mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy nie będą przyjmowane, gdyż mogą być zagrożeniem dla zdrowia zwierząt" - wyjaśnia ZOO.

Żołędzie i orzechy dostarczać do Warszawskiego ZOO codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. 7-19. Dary zbierane są przy wejściach u ochrony od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego.

Wszystkie zebrane żołędzie i orzechy następnie przekazane zostaną do Działu Żywienia Zwierząt Warszawskiego ZOO i będą podawane jako urozmaicenie pokarmu m.in. dla: żubrów, jeleni sika, antylop i ptaków.

Zobacz: Wyłowił potwora z Wisły. Sum-gigant miał prawie 3 metry!

"Żołędziowo-orzechowe przysmaki podjadają też pawiany, żyrafy, czy niedźwiedzie. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu (świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych), gdzie są leczone i rehabilitowane krajowe ptaki" - dodaje ZOO.

Celem akcji zorganizowanej przez stołeczny ogród zoologiczny jest edukacja dotycząca żywienia zwierząt, a także chęć rozwijania zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt oraz nauka wykorzystywania zasobów przyrody.

"Pamiętajcie, by trochę żołędzi zostawić mieszkańcom parków i lasów. Żołędzie są przysmakiem sójek, wiewiórki też nimi nie gardzą, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas uczty. Prosiliśmy: nie zbierajcie do ostatniego żołędzia!" - apeluje ZOO.

Sonda
Czy lubisz odwiedzać ZOO w Warszawie?
Super Raport 23.09 (Goście: Jan Grabiec - PO, Leszek Miller - eurodeputowany, były premier) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE