7 wielkich wpadek i skandali Eurowizji. To nie Polska dała największą plamę, ale… i my mamy się czym „pochwalić”

2025-05-17 6:31

Eurowizja to nie tylko muzyka, piękne głosy i wzruszenia. To także scena największych wpadek, które zapisały się w historii telewizji i internetu. O ile próbę Edyty Górniak czy „ubijanie masła” przez Cleo zna każdy polski fan, o tyle inne kraje również mają na swoim koncie eurowizyjne dramy, o których do dziś mówi cały świat. Zebraliśmy dla Was najgłośniejsze skandale i wpadki, które przeszły do historii konkursu.

Eurowizja to nie tylko muzyka, wzruszenia i emocje. To także prawdziwe pole minowe wpadek, wojenek i kompromitacji, które stają się viralami szybciej niż zwycięska piosenka. Bo choć każdy chce tam błyszczeć jak gwiazda, to historia pokazuje, że łatwiej o status mema niż legendy. Wspaniałe głosy i piękne piosenki są na wagę złota, ale to wpadki i skandale żyją w internecie wiecznie. Sprawdźcie, które momenty przeszły do historii niekoniecznie dzięki talentowi.

1. Edyta Górniak – piękny głos, wielka afera

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku i od razu… wzbudziła międzynarodowy skandal. Edyta Górniak, która zachwyciła całą Europę piosenką „To nie ja”, w półfinale złamała regulamin, śpiewając po angielsku, co wtedy było zabronione. Groziła nam dyskwalifikacja, ale… nikt nie miał odwagi jej wyrzucić. Ostatecznie zajęła 2. miejsce – do dziś najlepszy polski wynik i dowód na to, że czasem warto ryzykować.

2. Donatan i Cleo – ubijanie masła, które zobaczyła cała Europa

W 2014 roku Polska wróciła na Eurowizję z hukiem. Dosłownie. Zespół Donatana i Cleo wystawił najbardziej „słowiański” show, jaki widziała Europa. Pamiętacie Słowianki ubijające masło, dekolty i białe koszule na pół rozpięte? Polska podzieliła wtedy widzów na tych, którzy pękali ze śmiechu i tych, którzy chcieli spalić telewizor ze wstydu. Jedno trzeba przyznać – mówiła o nas cała Europa, a show trafił do eurowizyjnych legend.

Zobacz też: Polska na Eurowizji. 30 lat, miliony głosów i zawsze to samo - porażka, bo "sąsiedzi nas nie lubią!"

3. Niemcy – zwycięzca, który odmówił wyjazdu (2015)

Niemiecka telewizja do dziś nie może się otrząsnąć. Po zwycięstwie w krajowych eliminacjach Andreas Kümmert… odmówił reprezentowania Niemiec na Eurowizji. Na żywo, na oczach milionów. Jego miejsce zajęła druga finalistka, a Niemcy zakończyli Eurowizję z zerowym dorobkiem punktowym. Prawdziwy eurowizyjny koszmar.

4. Hiszpania – wystartowali bez muzyki (1990)

Azúcar Moreno weszły na scenę, a muzyka… nie ruszyła. Technicy polegli, artystki zeszły ze sceny, by wrócić i udawać, że nic się nie stało. Jedna z najbardziej żenujących wpadek technicznych w historii Eurowizji.

5. Finlandia – rockowe potwory zamiast popowych słodziaków (2006)

Gdy zespół Lordi w kostiumach potworów wszedł na scenę, połowa Europy przecierała oczy. A potem wygrał. Dla niektórych to był koniec Eurowizji, dla innych – najlepszy moment w historii. Finlandia pokazała, że w tym konkursie naprawdę wszystko jest możliwe.

6. Austria – brodata Conchita podzieliła kontynent (2014)

Zwycięstwo Conchity Wurst było manifestem, który wstrząsnął światem. Jedni mówili o odwadze i równości, inni o „skandalu na miarę epoki”. Conchita pokazała, że Eurowizja nie boi się kontrowersji i potrafi zmieniać społeczne granice.

7. Rosja – buczenie, którego nie dało się zagłuszyć (2014–2016)

Kiedy Rosja występowała w czasie napięć politycznych, publiczność buczała na żywo, a organizatorzy uciszali ją techniką. To był pokaz, że nawet najlepszy występ nie przykryje politycznego napięcia. Podobnie zdarzyło się w tym roku podczas występu reprezentacji Izraela.

Zaskakujące zwycięstwa, które podzieliły Europę

Zwycięstwa często dzielą publiczność – jedni wiwatują, inni nie kryją rozczarowania. Tak było także w 2018 roku, gdy zwyciężyła Netta z Izraela z piosenką „Toy”. Jej występ był tak dziwaczny i kontrowersyjny, że do dziś wzbudza skrajne emocje. Podobnie było w ubiegłym roku. Pamiętacie, kto wygrał Eurowizję 2024? Zwycięstwo Nemo ze Szwajcarii długo wzbudzało dyskusje wśród fanów i ekspertów. 

A co czeka nas w 2025 roku?

Kiedy jest Eurowizja 2025? Wielki finał odbędzie się już niebawem, a Polska liczy na sukces. Polska Eurowizja 2025 to przede wszystkim Justyna Steczkowska, która reprezentuje nasz kraj z utworem "Gaja". Widzowie zastanawiają się, czy tym razem uda się powtórzyć sukces Edyty Górniak, a może nawet zdobyć tytuł zwycięzcy. Jedno jest pewne – Steczkowska to połączenie charyzmy, doświadczenia i oryginalnego stylu. Polska trzyma kciuki i szykuje się na emocje, które – jak pokazuje historia – na Eurowizji są gwarantowane.

Zobacz wszystkich uczestników finału Eurowizja 2025

Super Express Google News
Sonda
Justyna Steczkowska ma szansę wygrać Eurowizję 2025?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki