Adwokat kościelny zabrał głos w sprawie unieważnienia ślubu Cichopek i Hakiela. Mają na to szansę?

2022-10-20 11:32

Media od kilku tygodni żyją związkiem Katarzyny Cichopek (40 l.) i Macieja Kurzajewskiego (49 l.). Jak donosi tygodnik "Twoje Imperium", gwiazda "M jak miłość" ma rozważać unieważnienie jej małżeństwa z Marcinem Hakielem (39 l.). W tej sprawie wypowiedział się adwokat kościelny. Sprawa jest bardzo skomplikowana.

Adwokat kościelny zabrał głos w sprawie unieważnienia ślubu Cichopek i Hakiela

i

Autor: AKPA/Podlewski

Media od kilku tygodni żyją związkiem Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego, pary prezenterów stacji TVP. Zakochani obwieścili, że są razem w mediach społecznościowych, a potem opowiedzieli o swojej relacji w jednym z odcinków "Pytania na śniadanie". Nie szczędzili sobie przy tym czułości, co skomentowało wiele osób ze świata show-biznesu. Niektórzy gratulowali parze i życzyli im szczęścia w miłości, a inni krytykowali ich śmiałe zachowanie na wizji

Czy Kasia Cichopek ma szansę na unieważnienie małżeństwa z Marcinem Hakielem? Adwokat kościelny zabrał głos

Kontrowersje budzi fakt, że Katarzyna Cichopek jest gorliwą katoliczką oraz matką dwójki dzieci. Jej były mąż, Marcin Hakiel, w pierwszym wywiadzie po rozstaniu wyjawił, że "Kasia prosiła o więcej wolności", a okazało się, że "ta wolność ma imię". Wiele osób odebrało te słowa jako potwierdzenie zdrady, której miała się dopuścić gwiazda "M jak miłość". Zarówno Katarzyna Cichopek, jak i Maciej Kurzajewski mają za sobą małżeństwa zawarte przed obliczem Boga. Mimo że te zostały już prawnie rozwiązane, kościół katolicki nie przewiduje "rozwodu" kościelnego. Możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa, co, zgodnie z doniesieniami "Twojego Imperium", rozważa Cichopek. Portal Plotek zapytał adwokata kościelnego, Dawida Niemczyckiego, czy kobieta będzie miała na to szansę.

- Cały proces polega na wykazaniu, że tego ślubu kościelnego nie było. Stąd możemy mówić jedynie o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. [...] Żeby do tego doszło, muszą zaistnieć pewne przesłanki. Co do zasady mamy cztery grupy w tym zakresie - powiedział.

Adwokat wyjaśnił, że pierwsza dotyczy braku formy kanonicznej. Chodzi na przykład o sytuację, w której duchowny udzielający sakramentu nie ma odpowiednich uprawnień. Do drugiej grupy zaliczają się tzw. przeszkody zrywające. Małżeństwo można unieważnić, gdy osoba, która je zawiera, jest już w innym związku kościelnym, złożyła śluby czystości lub jest spokrewniona z potencjalnym małżonkiem. A co z pozostałymi dwoma grupami?

- To, co występuje najczęściej to tzw. wady zgody małżeńskiej. Może to być na przykład sytuacja, gdy ktoś staje na ślubnym kobiercu, choć wewnętrznie nie chce ślubu zawierać. Bądź też chce zawrzeć związek małżeński, ale nie chce posiadać potomstwa. Poza tym mogą być też przyczyny określane jako niezdolność konsensualna. Tu mówimy najczęściej o niezdolności z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. W skład tego kanonu wchodzą bardzo szerokie zaburzenia, typu: nimfomania, satyryzm, narcyzm, a także szeroko pojęta niedojrzałość emocjonalna. Możemy też mówić o chronicznym alkoholizmie, narkomanii, uzależnieniu od hazardu czy erotomanii - wyliczał Niemczycki. 

Adwokat dodał, że proces jest bardzo skomplikowany. Potrzeba wielu dowodów w postaci oświadczeń stron, zeznań świadków i biegłych kościelnych. Decyzję o tym, czy małżeństwo można uznać za nieważne podejmują sędziowie większością głosów. Myślicie, że Cichopek faktycznie będzie dążyła to wymazania z ksiąg jej małżeństwa z Hakielem?

Sonda
Przyjaźń po rozwodzie. To możliwe?
Historia miłości Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki