Afera po XVIII Konkursie Chopinowskim i "wielki błąd" Kto za tym stoi?

2021-10-21 16:01
Eva Gevorgyan
Autor: PAP/Wojciech Olkuśnik

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina z powodu lockdownu został przesunięty z zeszłego roku na obecny 2021. Tegoroczna edycja odbywała się w Filharmonii Narodowej w Warszawie od 2 października. Głosowaniu zakończyło się wczoraj w nocy. Wyniki zostały ogłoszone we foyer głównym Filharmonii Narodowej. Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń zdecydowało, że do finałów przechodzi 12 uczestników reprezentujących 10 krajów. Na liście nagrodzonych pianistów zabrakło Evy Gevorgyan. Zdaniem Piotra Anderszewskiego to wielki błąd.

Wyniki ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego zostały publicznie ogłoszone w nocy, ze środy na czwartek. Pierwsze miejsce zajął Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Tuż po nimi, na drugim miejscu znaleźli się ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasował się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

XVIII Konkurs Chopinowski. 24-latek zwycięzcą, Polak wysoko! Kim jest Bruce Liu?

Zobacz wyżej GALERIĘ: Bruce mistrzem Chopina

Za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva, nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik zaś laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia.

Piotr Anderszewski nie zgadza się z decyzją jury

Z 12 finalistów konkursu nie nagrodzono reprezentantki Rosji i Armenii Eva Gevorgyan, Chińczyka Hao, Polaka Kamila Pacholca i Koreańczyka Hyuka Lee. Zdaniem wybitnego polskiego pianisty Eva Gevorgyan powinna znaleźć się w gronie laureatów.

„Słuchałem tylko fragmentów konkursu przez Internet. Mimo to, nie jestem w stanie zrozumieć, że muzyk o talencie i wrażliwości Evy Gevorgyan nie znalazł się w gronie laureatów. Jest to dla mnie szokujące" - powiedział Anderszewski.

Czy zgadzacie się z jego opinią?

Pianistka Eva Gevorgyan
Autor: Eva Gevorgyan/Instagram 17-latka startuje w Konkursie Chopinowskim 2021
Sonda
Śledzisz zmagania pianistów w Konkursie Chopinowskim?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE