SG Kwesta na Starych Powązkach - Kto zebrał najwięcej?

i

Autor: SE

Niezapomniani WIDEO

Aktorzy zdradzili nam, ile zebrali do puszki. Kwesta na Starych Powązkach

2022-11-03 14:00

Za nami 48. Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim. Na razie Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa nie ujawnił całej zebranej kwoty na ratowanie zabytkowych grobów najstarszej warszawskiej nekropolii. Wiadomo, że we Wszystkich Świętych na Starych Powązkach kwestowało ponad 150 osób, w tym zespół Mazowsze i strażacy ochotnicy z klasy pożarniczej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wiadomo, że weekend zebrano 50 tysięcy złotych. Łącznie może to być ponad 220 tys. zł! Wśród kwestujących najwięcej było aktorów, nie zabrakło także piosenkarzy, dziennikarzy i polityków. Niektórzy, z nich zdradzili nawet, ile udało im się zebrać, w czasie kwesty.

Po raz drugi, w kweście na Starych Powązkach wziął udział Maciej Gąsiorowski z programu "Niezapomniani. Cmentarne historie". Nasz dziennikarz zbierał do puszki w sobotę, 29 października i wtorek, 1 listopada. Zorganizował także zbiórkę online. W sumie zebrał ponad 1500 złotych. Z tą kwotą oczywiście daleko mu do rekordzistów. Znani aktorzy potrafią w kilka godzin zapełnić swoje puszki po brzegi. Artur Barciś w tym roku zebrał dwie duże puszki. Jak sam mówił, można było mu "nawrzucać". Po zakończonej zbiórce, na Facebooku opisał, co go spotkało w ten wyjątkowy dzień. Tylko jedna starsza kobieta powiedziała wnukowi, by nie wrzucał pieniędzy do jego puszki. Joanna Trzepiecińska najwięcej zebrała, gdy, u jej boku był jeszcze maleńki synek w wózku. Tadeusz Chudecki zdradził nam, że mogło to być nawet 6 tys. złotych. Najżywiej kwestował Jacek Kawalec, który zwykle zbiera do kilku tysięcy złotych. 1 listopada było to ok. 2 tys. zł. Jerzy Schejbal przyznał, że jest to ok. 600-700 zł na puszkę, a dziennikarz Jerzy Iwaszkiewicz wyjawił, że kiedyś udało mu się zebrać 4 tysiące złotych.

Na Starych Powązkach kwestowali także: Irena Santor, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Anna Romantowska z córką Julią, Dorota Stalińska, Marta Lipińska, Sławomira Łozińska, Katarzyna Dowbor, Alicja Majewska, Emilia Krakowska, Ewa Wiśniewska, Magdalena Zawadzka, Ewa Kasprzyk, Hanna Śleszyńska, Marta Kuligowska, Beata Tadla, Magdalena Ogórek, Maria Niklińska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Arkadiusz Bazak, Bogdan Kalus, Maciej i Mateusz Damięcki, Bartosz Opania z rodziną, Krzysztof Daukszewicz, Tomasz Sianecki, Krzysztof Ziemiec, prof. Andrzej Rzepliński i młody aktor "Barw szczęścia" Witold Sosulski. Wśród kwestujących byli także górale z Zakopanego i kolejarze. Osobną kwestę na Cmentarzu Powązkowskim miała także wileńska Rossa i cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Na Starych Powązkach po wielu latach starań, w końcu udało się zamontować monitoring. Żółte puszki rejestrujące założono w katakumbach, przy rodzicach Fryderyka Chopina i w Alei Zasłużonych, gdzie często dochodziło do kradzieży i aktów wandalizmu.  Kilka lat temu skradziono m.in. litery z grobu Stefana Jaracza. Tuż przed Wszystkimi Świętymi litery wróciły na swoje miejsce. Jeszcze wielu znanych Polaków czeka na odrestaurowanie ich splądrowanych grobów, m.in. aktor Tadeusz Białoszczyński. Remont przydałby się także na grobie Władysława Hańczy i jego żony Barbary Ludwiżanki.

Przypomnijmy, że Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa co roku remontuje ok. 15 zabytkowych nagrobków. Ostatnio były to m.in. pomnik na grobie poetki Jadwigi Łuszczewskiej (1834-1908) ps. Deotyma i grobowiec rodziny Piotrowskich. Do zbiórki dorzuca się także m.st. Warszawa. W latach 2004-2022 na remonty na Starych Powązkach przekazało blisko ponad 7,2 mln złotych.

Tak "Niezapomniani" kwestowali na Powązkach. Wszystkich Świętych 2022
Nasi Partnerzy polecają