Czy Eurowizja 2023 odbędzie się na Ukrainie? Organizatorzy przerwali spekulacje

2022-06-23 22:29
Eurowizja 2022. Podczas głosowania doszło do manipulacji!
Autor: Facebook/@EurovisionSongContest

Europejska Unia Nadawców przerwała spekulacje fanów, którzy zastanawiali się, czy Eurowizja 2023 odbędzie się w kraju, który zwyciężył podczas tegorocznej edycji. Teraz oficjalnie potwierdzono już, że Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie zostanie zorganizowany na terenie Ukrainy. Gdzie się zatem odbędzie?

Eurowizja 2023 nie odbędzie się na Ukrainie. "Wojna może potrwać latami". Co z Konkursem?

Wielu spekulowało, czy skoro to właśnie Kalush Orchestra z Ukrainy zwyciężyło podczas tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, to ten przyszłoroczny zostanie tam zorganizowany. Teraz Europejska Unia Nadawców (EBU) wydała długi, szczegółowy komunikat w sprawie.

Jak tłumaczą, że względu na bezpieczeństwo uczestników, widzów, oraz przedstawicieli mediów, którzy wezmą udział w Eurowizji 2023, podjęto decyzje o przeniesieniu wydarzenia do innej lokalizacji. Podniesiono również argument braku odpowiedniej infrastruktury, nadmieniając, że na Ukrainie nie odbywają się także żadne większe, międzynarodowe trasy koncertowe.

Pomimo to w komunikacie czytamy, że organizatorzy Eurowizji 2023 w pełni rozumieją rozczarowanie tych, którzy liczyli na odbycie się edycji w kraju, który aktualnie nadal pozostaje w stanie wojny z Rosją. Nie mogli jednak postąpić inaczej.

Ukraina nie zostanie gospodarzem Eurowizji 2023. Organizatorzy tłumaczą 

"Co najmniej 10 tysięcy osób jest zwykle akredytowanych do pracy przy Konkursie Piosenki Eurowizji, w tym gronie są załoga, personel i dziennikarze. Spodziewamy się, że na to wydarzenie przyjedzie kolejnych 30 tysięcy fanów z całego świata. Ich dobro jest naszą największą troską. Dlatego ważne jest, aby decyzje podejmowane w związku z tak złożonym wydarzeniem telewizyjnym transmitowanym na żywo były podejmowane przez profesjonalnych nadawców i nie były upolitycznione" - można było przeczytać w oświadczeniu.

- Regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji, z którym zgadzają się wszyscy uczestniczący nadawcy, jasno określa, że wydarzenie może zostać przeniesione w sytuacji siły wyższej, takiej jak trwająca wojna. W odpowiedzi na ankietę bezpieczeństwa EBU wymieniono szereg zagrożeń, które wpłynęłyby na natychmiastowe planowanie tak dużego wydarzenia, w tym "poważne" ryzyko nalotów/ataków samolotów lub ataków dronów lub pocisków, które mogą spowodować znaczne straty, o czym zostaliśmy zaalarmowani w dostarczonej nam ukraińskiej ocenie. Dodatkowo EBU zasięgnęła porady ekspertów w zakresie bezpieczeństwa z zewnętrznych źródeł, z których jasno wynikało, że zaproponowane środki zaradcze, mające na celu złagodzenie zagrożeń planujących wydarzenie w Ukrainie, są niewystarczające dla międzynarodowej imprezy publicznej, a ocena ryzyka masowych ofiar w związku z trwającym konfliktem jest "wysoka" - dodawano tłumacząc, czemu Eurowizja 2023 nie odbędzie się na Ukrainie.

Eurowizja 2023: gdzie się odbędzie? Jeszcze nie postanowiono

Tak obszerne tłumaczenia EBU w sprawie pozwalają myśleć, że organizatorzy zdawali sobie dobrze sprawę z wagi podejmowanej decyzji. Powołali się również na słowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, że wojna w Ukrainie "może potrwać lata". Tymczasem organizacja tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Piosenki Eurowizji, wymaga, aby już zaczęto się do niej przygotowywać.

Jak więc podkreślali organizatorzy, z żalem musieli ostatecznie zrezygnować z organizacji Eurowizji 2023 na Ukrainie. Gdzie zatem odbędzie się przyszłoroczna edycja? Tego jeszcze nie postanowiono! Wielu obstawia tu Wielką Brytanię, która zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji 2022.

Przeżyjcie to jeszcze raz! Więcej zdjęć z Eurowizji 2022 znajdziecie w naszej galerii zdjęć poniżej.

Krystian Ochman przed Eurowizją 2022 - tylko w Radiu SuperNova
Sonda
Czy uważasz, że Eurowizja 2023 powinna odbyć się na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE