Eurowizja 2022. Znamy nazwiska polskich gwiazd, które pojawią się w preselekcjach ZDJĘCIA

2022-01-14 8:41
Eurowizja
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Eurowizja

Zaskakujące doniesienia! Eurowizja 2022 budzi coraz większe emocje. Najwierniejsi fani tego konkursu w Polsce zadają sobie pytanie, kto będzie reprezentował Polskę. Wiadomo już za to, kto weźmie udział w preselekcjach do Eurowizji 2022, które w tym roku będą publiczne. Zorganizuje je TVP. Nazwiska gwiazd, które wezmą udział w preselekcjach, są zaskakujące. Zobaczcie sami.

Eurowizja to jeden z najpopularniejszych telewizyjnych show oglądanych przez publiczność w całej Europie. Odbywa się od 1956 roku co roku. Jedynie w 2020 roku, z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-Cov-2, finału Eurowizji nie było. W tym roku konkurs odbędzie się po raz 66. Konkurs Piosenki Eurowizja 2022 zostanie rozegrany 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty organizuje Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana (Rai). Będzie to trzeci konkurs we Włoszech.

Reprezentanci krajów, zgodnie z zasadami Eurowizji, zaprezentują na scenie stworzone specjalnie na tę okazję utwory. Następnie odbędzie się głosowanie, w wyniku którego wyłaniany jest zwycięzca. O tym, kto wygra, zdecydują nie tylko jurorzy, ale również widzowie. W dwóch półfinałach wyłonionych zostanie 10 najlepszych piosenek. To ich wykonawcy powalczą o wygraną. W finale widzowie wysłuchają 20 utworów wyłonionych w eliminacjach oraz 5, które mają pewne miejsce w finale.

Eurowizja 2022. Znamy gwiazdy, które pojawią się w preselekcjach

O zaskakujących doniesieniach w związku w preselekcjami do Eurowizji 2022 pisze jastrzapost.pl. Portal informuje, że w tym roku Telewizja Polska zorganizuje publiczne eliminacje, w których udział weźmie 10 kandydatów. Wiadomo już, że utwory zaprezentują Krystian Ochman, Ania Byrcyn i Daria Marx.  - TVP w połowie lutego szykuje koncert preselekcyjny z udziałem 10 kandydatów. Wśród nich nie zabraknie faworytów internautów: Krystiana Ochmana, Ani Byrcyn i Darii Marx – cytuje osobę związaną z TVP jastrzabpost.pl.

Największym jednak zaskoczeniem było zgłoszenie się Dody do Eurowizji 2022! Piosenka „Fake Love” ma szansę stać się przepustką Polski do wygranej na tegorocznej Eurowizji. Doda zgłosiła swój utwór do konkursu w ostatniej chwili. Potwierdziła to w opisie pod teledyskiem do jej najnowszej piosenki.

Ale to nie wszystko! Portal donosi, że do finałowego grona zakwalifikowała się reprezentantka Polski na Eurowizji 2010 — Lidia Kopania, która już kilkukrotnie zgłaszała swoją propozycję. Jednak zdaniem internautów, największe szanse ma Daria Marx, polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka muzyczna, która podbiła serca publiczności piosenką "Paranoia".

Eurowizja 2022. Kim jest Lidia Kopania?

Lidia Kopania ma 43 lata. Urodziła się z Koluszkach. Reprezentowała Polskę w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2009 roku. Jako licealistka brała udział w konkursach muzycznych. W wieku 16 lat zrealizowała pierwsze profesjonalne nagrania muzyczne, rejestrując oficjalny hymn wyborów Miss Polski Nastolatek, w których brała udział; w finale konkursu zdobyła tytuł Miss Dziennikarzy. Po udziale w wyborach nawiązała współpracę z Dariuszem Grabowskim, wykładowcą w łódzkiej Akademii Muzycznej, u którego rozwijała talent wokalny.

Lidia Kopania współpracowała m.in. z Robertem Jansonem. W 1998 rozpoczęła profesjonalną karierę muzyczną. Wydała płytę z utworami „W tej samej rzece” i „Przypadkowi przechodnie” autorstwa właśnie Roberta Jansona, założyciela i lidera zespołu Varius Manx. Kopania i Janson tworzyli swego czasu parę. Wokalistka współpracowała też z Michałem Wiśniewskim i była wokalistka zespołu Kind Of Blue. 27 października 2006 wydała pierwszy solowy album studyjny pt. "Intuicja".

W 2018 i 2019 bez powodzenia zgłosiła się do udziału w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji (w 2018 z piosenką „Scars Are Beautiful”).

ZOBACZ TAKŻE: Doda zgłosiła swoją kandydaturę na Eurowizję 2022! Zdoła pokonać faworytkę konkursu?

W galerii poniżej zobaczysz wszystkich polskich uczestników preselekcji do Eurowizji 2022

Oto lista gwiazd, które wystąpią w koncercie preselekcyjnym do Eurowizji 2022

Ostateczną listę gwiazd, które wystąpią w koncercie preselekcyjnym na Eurowizje 2022 TVP ogłosiła w piątek, 14 stycznia. 19 lutego zaprezentuje się dziesiątka artystów chętnych na wyjazd do Turynu:

 • Ania Byrcyn
 • Daria Marx
 • Emilia Dębska
 • Karolina Lizer
 • Karolina Stanisławczyk
 • Kuba Szmajkowski
 • Lidia Kopania
 • Krystian Ochman
 • Siostry Szlachta
 • Unmute.

Artyści zaśpiewają następujące utwory:

 • Ania Byrcyn – Dokąd
 • Daria Marx – Paranoia
 • Emilia Dębska (Mila) – All I Need
 • Karolina Lizer – Czysta Woda
 • Karolina Stanisławczyk & Toro Chica – Move
 • Krystian Ochman – River
 • Kuba Szmajkowski – Lovesick
 • Lidia Kopania – Why Does It Hurt?
 • Siostry Szlachta – Drogowskazy
 • Unmute – Głośniej Niż Decybele.

Koncert preselekcyjny zaplanowano na 19 lutego 2022 roku.

Sonda
Czy będziesz oglądać finał Eurowizji 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE