Groby dziennikarzy i prezenterów TVP. Byli ikonami PRL (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-04-29 17:40

Legendarni komentatorzy sportowi, prezenterzy pogody i dziennikarze. W kolejnym odcinku "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie" pokażemy wam groby osób, których głos zna wiele pokoleń Polaków. Ich mogiły znajdują się m.in. na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Jan Ciszewski i Lucyna Grobicka

i

Autor: Eastnews Groby znanych dziennikarzy. "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie"

Wojciech Zieliński (+64 l.) – polski komentator sportowy, związany z TVP od 1969 roku. Relacjonował m.in. złoty medal polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Łącznie komentował 10 igrzysk.  W latach 90-tych znany był jako komentator koszykówki w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym (WOT), szczególnie spotkań Mazowszanki Pruszków. Wojciech Zieliński zmarł niespodziewanie na zawał serca w Gdańsku, gdzie pojechał na turniej siatkówki plażowej. Zasłabł podczas tańca rock and rolla na imprezie zorganizowanej przez twórców turnieju.  Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Groby lektorów i legend TVP. "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Tomasz Hopfer (+47 l.) - polski dziennikarz sportowy, który w młodości trenował lekkoatletykę. Był sprinterem i biegaczem średniodystansowym.  Dwukrotny Mistrz Polski w sztafecie 4x400 metrów. Z TVP związany od 1969 roku. Relacjonował igrzyska olimpijskie i mecze polskiej kadry na mistrzostwach świata. Inicjator telewizyjnej akcji "Bieg po zdrowie". Był także współprowadzącym "Studia 2". Wyrzucony z telewizji po wprowadzeniu stanu wojennego, gdzie nie chciał występować w mundurze. Pod koniec życia prawował jako galwanizer. Ciężko zachorował i zmarł na zapalenie płuc. Pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kwatera A15-3-19).

Jerzy Mrzygłód (+65 l.) z TVP związany był od 1956 roku, gdzie prowadził m.in. Studio Sport. Specjalizował się w sportach zimowych.  Przeprowadził relacje z 14 igrzysk olimpijskich. Z zawodu odszedł w 1992 roku. Był współpracownikiem Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zmarł w 1995 roku i został pochowany na Powązkach Wojskowych (A II 13-13).

Stefan Rzeszot (+64 l. ) - komentator i dziennikarz sportowy. Relacjonował m.in. słynny mecz hokejowy ze Związkiem Radzieckim, który Polacy wygrali na MŚ w 1976 roku w katowickim Spodku. Była to wówczas olbrzymia sensacja, gdyż dwa miesiące wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku przegraliśmy z ZSRR 16 do 1. Drużyna Sbornej była wówczas mistrzami olimpijskimi, a bilans spotkań z Polską miała 25:0. Rzeszot komentował także mecze piłki nożnej. Jego głos słyszymy w pierwszym meczu reprezentacji Polski pokazywanym w TVP. Był to mecz z Turcją z 1957 roku. W tym samym roku komentował także pamiętny mecz ze ZSRR, który Polska wygrała na Stadionie Śląskim w Chorzowie 2:1. Rzeszot współpracował z Służbą Bezpieczeństwa PRL. Zmarł w 1987 roku i został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Jan Ciszewski (+52 l.) – legendarny polski komentator sportowy. Relacjonował m.in. złoty medal Polaków w piłce nożnej na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, sukcesy klubowe Górnika Zabrze oraz mecze na MŚ w 1974 i 1982 roku, gdzie Polacy zdobyli trzecie miejsce.  Był także komentatorem słynnego meczu na Wembley w 1973 roku. Finał MŚ w 1982 roku był jego ostatnim meczem. Zmarł kilka miesięcy później w listopadzie na raka. Jako nastolatek Ciszewski uprawiał żużel, jednak  zrezygnował z uprawiania czarnego sportu po groźnym wypadku. Utykał na prawą nogę, którą miał krótszą aż o 12 cm. Na początku kariery dziennikarskiej w Radiu Katowice, miał przymusową przerwę. Musiał zdać maturę, co było wymogiem pracy w dziennikarstwie radiowym. Mimo, że został wpisany jako tajny współpracownik SB, Ciszewski nigdy nie przekazywał bezpiece wartościowych informacji. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Mieczysław Marciniak (+62 l.) – absolwent SGPiS na wydziale finansów i statystyki oraz ekonomii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Był prezenterem Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego i prowadzącym Dziennika Telewizyjnego. Pracował także w I Programie Polskiego Radia. Współtworzył Sygnały dnia i Lato z radiem. Na krótko związał się też z TVN. W telewizyjnej Dwójce prowadził program Proton. Został pochowany na Powązkach Wojskowych (kwatera E 20/9)

Bogdan Tuszyński (+84 l.) – polski dziennikarz i komentator sportowy, doktor nauk politycznych. Od 1953 do 1981 roku pracował w Polskim Radiu, gdzie relacjonował m.in. kolarski Wyścig Pokoju. Pomysłodawca Studia S-13, w czasie którego łączono się z reporterami na meczach piłkarskich. To on wprowadził do zawodu Włodzimierza Szaranowicza, Bohdana Chruścickiego, Dariusza Szpakowskiego i Tomasza Zimocha. Zmarł 1 stycznia 2017 roku w wieku 84 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie ( kwatera B35/3/15)

Bohdan Tomaszewski (+93 l.) – polski dziennikarz i komentator sportowy, słynący z bardzo eleganckiego i dystyngowanego komentarza. W młodości uprawiał tenis ziemny i był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Pisał także książki i scenariusze filmowe. Przeprowadził relację z 12 igrzysk olimpijskich. W latach 50 miał współpracować z Służbą Bezpieczeństwa. W stanie wojennym odmówił pracy w Polskim Radiu.  Był aktywny zawodowo do niemal końca życia, komentował m.in. tenisa w Polsacie. Jego młodszy syn Tomasz (64 l.)poszedł w ślady ojca i także został komentatorem tenisa, był także aktorem i modelem . Starszy – Krzysztof Logan (75 l.) jest pisarzem i reportażystą. Bohdan Tomaszewski spoczął na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 146-5-9/10).

Czesław Byszewski  (+82 l.) – aktor i lektor Polskiego Radia. Użyczał także swojego głosu Henry’emu Fondzie w polskiej wersji językowej filmu "12 gniewnych ludziach". Pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (210/6/10).

Włodzimierz Kmicik (+39 l.) – polski aktor i lektor Polskiej Kroniki Filmowej, spiker Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Był mężem aktorki Marii Możdżeń. Zmarł w wieku zaledwie 39 lat i został pochowany na Starych Powązkach (kw. 227 – 4/23-24).

Czesław Nowicki (+64 l.) – dziennikarz i pierwszy prezenter pogody w Telewizji Polskiej. Z TVP związany od 1957. Przez widzów nazywany był "Wicherkiem". Od 1963 roku współpracował z pogodynką Elżbietą Sommer (84 l.) zwaną Chmurką.  Zwolniony z telewizji w 1972 roku. W społeczeństwa panowała plotka, że powodem wyrzucenia „Wicherka” z TVP był pretekst polityczny. Podczas prognoza pogody na 1 maja,  wbrew zaleceniom kierownictwa, miał przekazać widzom, że będzie padał deszcz. W rzeczywistości  odszedł pod naciskami despotycznego szefa TVP Macieja „Krwawego Maćka” Szczepańskiego (+87 l.), któremu nie podobały się coraz to liczniejsze wpadki Nowickiego. "Wicherek" często występował w serialach jako on sam – m.in. Wojna domowa, Nie lubię poniedziałku i Dom. Pod koniec życia pisał do Życia Warszawy i Gazety Wyborczej. Zmarł w 1992 roku i spoczął na Starych Powązkach (kw. 225/4/9).

Lucyna „Mgiełka” Grobicka (+50 l.) – prezenterka pogody znana z TVP od 1985 do 2004 roku. Urodziła się w Urugwaju i z uwagi na znajomość Ameryki Południowej i języków pracowała w dziale handlowym ambasady Brazylii. Zmarła w zapomnieniu i została pochowana na  Cm. Południowym w Antoninowie (kolumbarium, razem z matką Zofią Wieczorek, 8A/2/15).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki