Anna Lutosławska-Jaworska nie żyje. Miała 94 lata

i

Autor: East News Anna Lutosławska-Jaworska nie żyje. Miała 94 lata

Przykre wiadomości

Gwiazda "Klanu" i "Barw szczęścia" nie żyje. Anna Lutosławska-Jaworska miała 94 lata

2022-12-20 12:39

W wieku 94 lat zmarła aktorka i reżyserka teatralna Anna Lutosławska-Jaworska. O śmierci kobiety poinformowała Polska Agencja Prasowa. Artystka była znana z takich produkcji jak: "Czterej pancerni i pies", "Daleka jest droga" czy "Zaraza".

Jak potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową mecenas Stanisław Kłys, Anna Lutosławska-Jaworska odeszła w wieku 94 lat w Krakowie, gdzie zresztą się urodziła. To właśnie z tym miastem była związana najbardziej, występując na deskach takich teatrów jak: im. Juliusza Słowackiego oraz w tamtejszym Teatrze Ludowym. Doświadczenie zdobywała również we wrocławskich placówkach aktorskich.

Anna Lutosławska-Jaworska nie żyje. W jakich produkcjach wystąpiła?

Anna Lutosławska-Jaworska związana była z następującymi produkcjami filmowymi: "Ostatni etap", "Historia współczesna", "Daleka jest droga" czy "Zaraza". Poza tym zagrała epizodyczne role w znanych i lubianych serialach, takich jak: "Barwy szczęścia", "Pierwsza miłość", "Klan", "Czterej pancernii i pies" czy "Lekarze".

Na koncie ma również wiele nagród. W 1980 roku wyróżniona została za rolę Idalii w "Fantazym" Juliusza Słowackiego, natomiast dziewięć lat wcześniej stała się posiadaczką „Brązowej Iglicy”. W 2011 roku Bronisław Komorowski nadał gwieździe Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku została laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej. Była również wykładowczynią w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (dzisiejszej Akademii Sztuk Teatralnych) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Aktorka i reżyserka teatralna miała również bogate życie uczuciowe. Z pierwszym mężem, Romanem Lutosławskim, doczekała się syna Bolesława, a z drugim, Michałem Jaworski, wyleciała w 1981 roku do Algierii, przerywając karierę aktorską. Za granicą oddała się innym pasjom - malarstwu i fotografii.

Sonda
Czy chciałbyś zostać skremowany po śmierci?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany