Kim jest nowa prowadząca "Miasta kobiet"? Niebinarna Ane Piżl zadebiutowała na ekranie

2022-09-23 11:32

Ane Piżl, niebinarna edukatorka i działaczka na rzecz praw osób LGBT+ dołączyła do grona prowadzących talk-show "Miasto kobiet". Aktywistka zastąpi Olgę Legosz (41 l.), która w maju 2022 zrezygnowała w pracy na planie programu. Sprawdź, kim jest Ane Piżl!

Kim jest nowa prowadząca Miasta kobiet?

i

Autor: Facebook/@tvnstylepl

Kim jest Ane Piżl?

"Miasto kobiet" to talk-show emitowany na antenie "TVN Style" w latach 2004-2015 i ponownie od 2021 roku. Obecnymi prowadzącymi program są Marzena Rogalska i Aleksandra Kwaśniewska. W najnowszym, 3. sezonie, dołączyła do nich Ane Piżl, edukatorka i działaczka na rzecz tolerancji, równości małżeńskiej oraz widoczności osób LGBT+ w przestrzeni publicznej. Jest członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Prowadzi szkolenia w zakresie języka inkluzywnego w odniesieniu do różnych grup mniejszościowych, zwłaszcza osób queerowych oraz osób z doświadczeniem choroby.

Piżl ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i od 20 lat działa w ratownictwie specjalistycznym, głównie wodnym, a od 14 lat w medycznym. O samej sobie mówi, że jest "ratownicą" medyczną, ponieważ do tego zawodu nie pasuje delikatna, łagodna forma "ratowniczka". W ciągu swojej kariery przeszkoliła ponad 12 tysięcy osób.

Co ważne, Ane Piżl jest osobą niebinarną. Oznacza to, że nie definiuje się w kategoriach ani płci męskiej, ani żeńskiej. W 2015 roku zmieniła imię na neutralne płciowo, które pasuje zarówno do kobiety, jak i do mężczyzny. W przestrzeni publicznej używa zaimków żeńskich, w domu męskich, a w mediach społecznościowych - jednych i drugich

Ane Piżl w "Mieście kobiet"

Ane Piżl po raz pierwszy pojawiła się w 2. sezonie "Miasta kobiet" jako gościni. Marzena Rogalska bardzo dobrze wspomina ich pierwsze spotkanie.

Przede wszystkim Ane ma w sobie coś takiego, co mnie zafascynowało. Dąży do porozumienia. Nie walczy z nierównością, a promuje, tworzy równość. Jest osobą niebinarną, próbuje robić wszystko, by osoby LGBT były widzialne. Jest po prostu fantastyczna i wymyśla mnóstwo projektów społecznych. Ja się zakochałam w Ane, jak do nas przyszła, bo była w drugim sezonie gościnią - powiedziała Rogalska w "Dzień dobry TVN".

Aleksandra Kwaśniewska również jest podekscytowana współpracą z Ane Piżl w 3. sezonie programu. 

Ane ma taką wspaniałą cechę, że otwiera oczy bez wyważania powiek. Wnosi taki powiew świeżości do tego programu ze swoim sposobem myślenia, swoim stylem bycia, poglądami. To też dla nas jest bardzo ciekawe - powiedziała prowadząca w "DDTVN".

Premiera pierwszego odcinka 3. sezonu "Miasta kobiet" już w niedzielę, 2 października o godz. 12:30 na antenie TVN Style.

Sonda
Oglądasz "Miasto kobiet"?