Koziejowska i Dąbrowska na największej imprezie kulinarnej w Polsce

2022-05-04 20:12
Złoty Widelec
Autor: Materiały prasowe

To był wieczór pełen wrażeń, zarówno kulinarnych, jak i muzycznych. Przede wszystkim poznaliśmy laureatów XI edycji konkursu „Polska od Kuchni”. Gospodynią eventu była Paulina Koziejowska, a rozdanie prestiżowych statuetek Złotego Widelca, które zwycięzcy otrzymywali z rąk prezesa fundacji WIP - Waldemara Piórka, umiliła wokalistka Kate Dąbrowska.

Po raz XI Fundacja WIP - Warto Im Pomóc w ramach konkursu „Polska od Kuchni” nagrodziła Złotym Widelcem najlepsze restauracje w całej Polsce. Wręczono 46 statuetek, w tym przyznano  7 nagród specjalnych.

Imprezę poprowadziła charyzmatyczna dziennikarka Paulina Koziejowska, a na scenie cały czas obecny był Waldemar Piórek, który osobiście przekazywał nagrody. O dobry nastrój gości zadbała Kate Dąbrowska. Wokalistka wychodziła w kilku scenicznych wyjściach zaprezentowała następujące utwory: „Always remember us this way” z filmu „Narodziny Gwiazdy”, który z pewnością wszyscy znają z oryginalnego wykonania Lady Gagi, „Radość najpiękniejszych lat” z repertuaru Anny Jantar, „A night like this" Caro Emerald oraz autorski singiel „Z Tobą tak”, który powstał przy współpracy Kasi z założycielem zespołu De Mono Markiem Kościkiewiczem.

Wśród miłośniczek dobrych smaków znalazły się również Jolanta Borowiak z Telewizji Polsat, Katarzyna Paskuda - aktorka, modelka i fotografka.

W dotychczasowych dziesięciu  edycjach akcji nominowanych było ponad 3800 restauracji, 1119 z nich uczestniczyło w akcji, 420 laureatów odebrało nagrodę Złotego Widelca. Tegorocznym partnerem merytorycznym konkursu jest Europejskie Stowarzyszenie zrzeszające kucharzy i szefów kuchni w Zjednoczonej Europie, polski oddział Euro-Toques Polska (ETP) oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w warszawskiej Restauracji Stixx Bar &Grill rozdano statuetki Złotego Widelca dla najlepszych restauracji w kategoriach: restauracja hotelowa i autorska, kuchnia polska, śródziemnomorska i międzynarodowa, azjatycka, bary bistro i cukiernie. Po raz pierwszy nagrodzono restauracje 2 domów weselnych. Konkurs pozyskał  2 nowych Ambasadorów, a zostali nimi Giancarlo Russo były  prezes Włoskiego Stowarzyszenia Kucharzy w Polsce (FIC Polonia)   oraz Marcin Soból Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni Euro Toques Polska. Tytuł arcymistrza sztuki kulinarnej otrzymało 3 wybitnych kucharzy. Krzysztof Szulborski, Robert Sowa ora Kurt Scheller. Ujrzał również światło nowy projekt w konkursie CHEF S CHOIS WYBÓR SZEFÓW KUCHNI. To projekt w którym Kapituła składająca się z najbardziej znanych autorytetów polskiej gastronomii  przyznaje najlepszym firmom branży Horeca w Polsce wyróżnienia za najlepszy produkt używany w gastronomi. 

Sonda
Jedzenie na wynos. Jak często zamawiasz jedzenie na wynos?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE