Jadwiga Jankowska-Cieślak

i

Autor: AKPA

Legendarna polska aktorka była bita przez ojca. Skazywał on na śmierć więźniów politycznych

2021-07-22 8:22

Jadwiga Jankowska-Cieślak (70 l.) w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" wyjawiła, że miała bardzo trudne dzieciństwo. Była bita przez swojego ojca przez co ich późniejsze relacje mocno się osłabiły. Kazimierz Jankowski znęcał się także nad swoimi dziećmi psychicznie.

Ojciec był głęboko wierzącym komunistą. Mieszkaliśmy w Gdańsku-Wrzeszczu tuż przy koszarach, w domu należącym do wojska. Ojciec bił nas strasznie. Moich trzech braci i mnie – opowiada Jankowska-Cieślak. - To było zagrożenie takie, że gdyby przekroczył granicę, to mógłby... skrzywdzić do końca. Jak walnął jednego i drugiego, widocznie czuł się lepiej. (…) Był niezwykle inteligentnym człowiekiem, o niebywałej wiedzy, szerokich horyzontach (…) Był dla nas pod wieloma względami autorytetem. Tylko że znienawidzonym. Na pewno nie moralnym - dodała aktorka. Niestety matka nie stawała w obronie swoich dzieci. - Być może się bała. Nie wiem. Zamykała się w osobnym pomieszczeniu, zatykała uszy, przeczekiwała - wyznała.

Trauma z dzieciństwa odbiła się na całym jej życiu. - Nie można sobie z tym bólem poradzić. Wszyscy czworo mieliśmy później bardzo duże kłopoty ze sobą. To trwało wiele, wiele lat - mówiła w wywiadzie. Bracia Jankowskiej-Cieślak już nie żyją, podobnie jak jej mąż, aktor i reżyser Piotr Cieślak (+66 l.). Relacje z ojcem poprawiły się, gdy na świecie pojawiła się córka aktorki. - Zaczęliśmy się z ojcem powolutku do siebie zbliżać. (…) Przeszedł kilka zawałów, wyciszył się. Jakiś taki ludzki się zrobił. (…) Wiedziałam, że Zosi nie skrzywdzi. Obudziła się nadzieja, że może nawiążemy bliższe relacje. A wtedy on wziął i umarł - zaznaczyła.

Gwiazdy na pogrzebie Piotra Cieślaka: Żegnaj, dyrektorze

Kazimierz Jankowski (+54 l.) był generałem Ludowego Wojska Polskiego i sędzią stalinowskim orzekającym w powojennych procesach politycznych. Wydał łącznie 26 wyroków śmierci. Zmarł w 1975 roku i został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Jadwiga Jankowska-Cieślak to jedna z najbardziej utytułowanych polskich aktorek. Na koncie ma Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę w filmie "Inne spojrzenie" (1982), W dorobku ma także Złote Lwy za najlepszą główna rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1997). Jest także laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Rysa" (2008). Ponadto zagrała w takich produkcjach jak: "Trzeba zabić tę miłość", "Polskie drogi", "Jan Serce", "300 mil do nieba", czy "Ślepnąc od świateł".

Groby polskich komunistów. Tak pochowani są dygnitarze PRL. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE