Zmarły Machalica doczekał się w Częstochowie ławeczki i własnego festiwalu

i

Autor: Marcin Słowik; Jakub Kaminski/East News Zmarły Machalica doczekał się w Częstochowie ławeczki i własnego festiwalu

Machalica ma pomnik pod Jasną Górą! Na odsłonięciu wdowa po aktorze i śmietanka towarzyska z Warszawy!

2022-07-04 6:20

Piotr Machalica (†65 l.) doczekał się pomnika w Częstochowie. Wdowa po aktorze oraz przyjaciele z Warszawy wzięli udział w uroczystym odsłonięciu ławeczki wybitnego aktora. Właśnie z tym miastem artysta był związany przez ostatnie lata swojego życia. – Siądźcie przy nim, powspominajcie... – zachęcali najbliżsi Machalicy.

Ławeczka Piotra Machalicy stanęła w III alei Najświętszej Maryi Panny, w reprezentacyjnej części miasta, nieopodal Jasnej Góry. Uroczystość jej odsłonięcia poprowadził przyjaciel aktora, znany malarz, pisarz i pieśniarz Jan Wołek. Oczywiście w towarzystwie Aleksandry Sosnowskiej-Machalicy, żony artysty, założycielki Fundacji im. Piotra Machalicy.

– Absolutnie od początku byłam przekonana, że to musi być ławeczka. Dlatego, że Piotruś uwielbiał siedzieć w ogródkach kawiarni i patrzeć na ludzi. A jeszcze jak udało się uzyskać zgodę na tę lokalizację, bo to był ulubiony kawałek alei Piotra, gdzie najczęściej przesiadywał, to jestem szczęśliwa. To dla mnie bardzo ważny dzień i bardzo się cieszę, że jest ta ławeczka – wyznała wdowa.

– Ilekroć będziecie przechodzili częstochowskimi Alejami, to nadłóżcie 100 czy 200 m po to, żeby się przysiąść do Piotrusia, tak jak on przez całe swoje twórcze życie przysiadał się do was. Bo na tym polega praca aktora: na przysiadaniu się do ludzi. Siądźcie więc, proszę, koło niego, pomilczcie, powspominajcie – dodał Wołek.

W odsłonięciu pomnika wzięli udział m.in. Hanna Śleszyńska, Katarzyna i Cezary Żakowie oraz Artur Żmijewski.

Wydarzenie zainaugurowało trwający trzy dni w Teatrze im. Adama Mickiewicza I Festiwal im. Piotra Machalicy.

Zobaczcie galerię z odsłonięcia ławeczki Piotra Machalicy!

Odsłonięcie Ławeczki Piotra Machalicy w Częstochowie. Tak uczczono zmarłego aktora.
Sonda
Czy Pola Raksa była dobrą aktorką?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE