"Niezapomniani" kwestują na Starych Powązkach. Poznaj szczegóły

2021-10-29 9:09

Nasz dziennikarz weźmie udział w tradycyjnej kweście na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek. Maciej Gąsiorowski, autor programu "Niezapomniani. Cmentarne historie", będzie czekać na datki 1 listopada od godz. 12.00 przy bramie IV. Chętni będą mogli wystąpić także w nagraniu na żywo, które zostanie pokazane na YouTube.

Wystartowała także zbiórka w Internecie. Ci, którym nie uda się być na Cmentarzu Powązkowskim, mogą wesprzeć akcję na stronie zrzutka.pl. Tradycyjna kwesta na Starych Powązkach odbędzie się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W ubiegłym roku przez Internet udało się zebrać jedynie 111 tys. złotych z planowanych 280 tysięcy. Teraz organizatorzy, Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, liczą na znaczącą poprawę. 

Kwesta na Starych Powązkach odbywa się corocznie od 1975 roku. Inicjatorem zbiórki był Jerzy Waldorff (1910-1999). Mimo że, słynny dziennikarz od dawna nie żyje, to dalej... kwestuje. Przy jego grobie obok katakumb ustawiona jest bowiem przezroczysta skarbonka na datki. W tym roku udział w kweście zapowiedzieli m.in. Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Artur Barciś z synem, Magdalena Zawadzka, Joanna Szczepkowska z córkami, Ewa Wiśniewska, Anna Seniuk, Jan Englert, rodzina Damięckich, Emilia Krakowska, Kazimierz Kaczor, Daniel Olbrychski, Tomasz Sianecki, Krzysztof Ibisz, Krzysztof Ziemiec, Katarzyna Grochola, Katarzyna Dowbor, czy też Beata Tadla.

Do tej pory wykonano ponad 1500 prac konserwatorskich na Starych Powązkach. Na cmentarzu znajduje się ok. 90 tysięcy grobów, z czego blisko 2 procent z nich posiada nagrobki o znaczącej wartości artystycznej i historycznej. 

"Niezapomniani" mieli zbierać na renowację nagrobka Józefa Nalberczaka (1926-1992). Ten znakomity aktor pochowany jest w ponad 100-letnim grobowcu rodzinnym w kwaterze 296 (rząd 6, miejsce 7), który został wyremontowany przed Wszystkimi Świętymi. Pieniądze ze zbiórki internetowej, zostaną przeznaczone zatem na remont grobu Zbigniewa Staniewicza (1906-1934) na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie oraz opłacenie kwatery Władysława Hańczy juniora (1962-1966) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Mogiła syna słynnego Kargula jest w tragicznym stanie i nie jest opłacana od 1986 roku!

Kwesta na Starych Powązkach potrwa od 30 października do 1 listopada (sobota - poniedziałek). Udział w akcji zapowiedziało ok. 200 osób.

Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani
Sonda
Czy oglądasz regularnie program "Niezapomniani. Cmentarne historie"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE