Znachor - tak zmieniali się główni bohaterowie

i

Autor: Bartosz Mrozowski/Netflix

Uwaga spoiler!

Nowy "Znachor" zaskakuje! Różnice z kultową wersją widoczne gołym okiem

2023-09-27 10:37

Kilka dni temu w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu "Znachor", który od 27 września można oglądać na platformie Netflix. Nowa wersja adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza różni się zdecydowanie od tej w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1982 roku. Uwaga spoiler, ujawniamy kilka różnic między filmami. W filmie nie ma kilku ważnych postaci, które grały razem z Jerzym Bińczyckim.

Inaczej w "Znachorze" pokazana jest postać profesora Dobranieckiego, którego w starej wersji grał Piotr Fronczewski, a w nowej gra Mirosław Haniszewski. Przede wszystkim brakuje słynnej sceny z sądu, gdzie padają jedne z najpopularniejszych słów w dziejach polskiego kina: "Proszę Państwa, Wysoki Sądzie, to jest profesor Rafał Wilczur". Nie ma także rodziny młynarza Prokopa (był grany przez Bernarda Ładysza), czy Samuela Obiedzińskiego (Jerzy Trela). Roli Beaty Wilczur, żony profesora i jego córki Marysi, nie gra ta sama aktorka. W filmie Michała Gazdy żoną jest Małgorzata Mikołajczak. 

Oczywiście mamy wątek miłosny Marii Jolanty Wilczur i hrabiego Leszka Czyńskiego, granych tu przez Marię Kowalską (27 l.) i  Ignacego Lissa (25 l.). Ku zaskoczeniu jest także inny wątek uczuciowy, a film kończy się dwoma ślubami!

W obsadzie nowego "Znachora" oprócz Leszka Lichoty (profesor Rafał Wilczur) grają także: Izabela Kuna (hrabina Eleonora Czyńska, matka Leszka), Anna Szymańczyk (Zośka), Mikołaj Grabowski (Stanisław Czyński, ojciec Leszka),  Mirosław Haniszewski (Jerzy Dobraniecki), Adam Nawojczyk (doktor Pawlicki) i Przemysław Przestrzelski (Zenek). Jedynym aktorem, który zagrał w wersji z 1982 roku i tej obecnej, jest Artur Barciś. Wcielił się on w kamerdynera Czyńskich. 

Adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza ma być także inna niż ta pierwsza z 1937 roku, gdzie tytułowego znachora zagrał Kazimierz Junosza-Stępowski (+62 l.).

Premiera nowego "Znachora". Plejada gwiazd na ściance, a wszyscy i tak patrzyli na jej dekolt [ZDJĘCIA]

Nowy "Znachor" bez słynnego cytatu Fronczewskiego

Jak dobrze znasz film "Znachor"? Sprawdź się przed premierą nowej wersji

Pytanie 1 z 14
Kim był profesor Rafał Wilczur?