Andrzej Wilk nie żyje

i

Autor: Facebook/Teatr Polski w Podziemiu

Zobacz

Pogrzeb aktora Andrzeja Wilka. Wdowa poprosiła o wpłaty na wybory!

2023-09-14 13:14

Niecodzienne okoliczności pogrzebu zmarłego Andrzeja Wilka (+80 l.), cenionego aktora teatralnego i filmowego, który zagrał m.in. u Kazimierza Kutza w filmie "Sól ziemi czarnej". Wdowa po Wilku poprosiła by zamiast kwiatów wesprzeć finansowo pewną partię polityczną!

Andrzej Wilk zmarł 2 września w wieku 80 lat. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. W 1994 roku otrzymał nagrodę za najlepszy epizod teatralny w przedstawieniu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występował na deskach teatrów: Dramatycznych we Wrocławiu (1965-69), Polskiego we Wrocławiu (1969-82), Współczesnego we Wrocławiu (1982-84), Polskiego w Poznaniu (1984-90) oraz ponownie w latach 1990-2017 wrocławskiego Teatru Polskiego. W 2002 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Jeśli chodzi o grę w filmach i serialach to w swoim dorobku miał przede wszystkim "Sól ziemi czarnej" z 1969 roku, gdzie wcielił się w Alojzego Basistę, brat Gabriela (Olgierd Łukaszewicz). Jego filmowymi braćmi byli także: Jerzy Bińczycki, Jerzy Łukaszewicz, Jerzy Cnota, Wiesław Dymny i Bernard Krawczyk. W produkcji o II Powstaniu Śląskim zagrali także Jan Englert i Daniel Olbrychski.

Andrzej Wilk wystąpił także w takich produkcjach jak serial "Gorący temat", czy w filmach "Erratum" i "Wielki Szu".  Ceremonia pogrzebowa obyła się 9 września się w Kaplicy Cmentarza Grabiszyńskiego we Wrocławiu. - Zamiast kwiatów proszę o wpłatę na konto Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska - informowała żona w nekrologu umieszczonym w "Gazecie Wyborczej".

Jerzy Bińczycki. Kochał się w aktorce "Ojca Mateusza". Wielka kariera dzięki śmierci kolegi. Niezapomniani

Kultowe ekranizacje lektur. Groby aktorów Znachora, Wesela, Chłopów, Pana Tadeusza, Kariery Nikodema Dyzmy i Ziemi obiecanej | Niezapomniani

QUIZ. Filmy i książki ze zwierzęciem w tytule. Uzupełnisz właściwie?

Pytanie 1 z 10
Na start banał. Powieść amerykańskiej pisarki Harper Lee, wydana w 1960 rok, to "Zabić...