Andrzej Precigs

i

Autor: AKPA

Ostatnie pożegnanie!

Pogrzeb Andrzeja Precigsa. Kiedy i gdzie zostanie pochowany gwiazdor „M jak miłość”?

2023-08-30 10:15

Informacja o przedwczesnej śmierci Andrzeja Precigsa (+74 l.) była dla wielu szokiem. Aktor, znany najbardziej z roli Zbigniewa Filarskiego w serialu "M jak miłość" zmarł w sobotę wieczorem, w kilka dni po swoich urodzinach. Smutne wieści przekazał widzom przyjaciel aktora - historyk Tomasz Lerski. Dziś na jego profilu pojawiła się informacja o dacie i miejscu pochówku.

Andrzej Precigs zmarł w sobotę, 26 sierpnia, w godzinach wieczornych. Informujący o tym Tomasz Lerski nazwał to wyznał że to "wydarzenie szokujące, stanowczo przedwczesne, okrutne i bezsensowne". Swoje pożegnania z aktorem zamieściło wielu współpracowników z serialu "M jak miłość. Zmarłego kolegę pożegnali między innymi Anna Mucha, Hanna Mikuć, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek czy Mikołaj Roznerski. Katarzyna Cichopek, grająca serialową córkę Precigsa rozpłakała się na antenie na wieść o śmierci artysty. Telewizyjny świat pogrążył się w żałobie. 

Pogrzeb Andrzeja Precigsa

We wtorek, 29 sierpnia, Andrzej Lerski w imieniu rodziny zmarłego przekazał informacje na temat ostatniego pożegnania gwiazdora "M jak miłość":

"W imieniu Katarzyny Precigs i rodziny Precigsów zapraszam na uroczystości pogrzebowe aktora, Andrzeja Precigsa,  które odbędą się 5 września 2023 roku o godzinie 12.00 w kaplicy Halpertów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Młynarskiej 54 w Warszawie."

Kariera aktorska Andrzeja Precigsa

Andrzej Precigs pochodził z rodziny biznesowo-artystycznej. Jego dziadek przywędrował do Polski ze Szwecji, osiadł w Warszawie, gdzie założył fabrykę. Ojciec aktora był śpiewakiem, do lat 70-tych z powodzeniem występował w operetce, więc Andrzej od małego nasiąkał artystyczną atmosferą. Mimo, że ukończył szkołę muzyczną i doskonale grał na skrzypcach, swoją drogę zawodową skierował ku aktorstwu. W 1972 ukończył łódzką filmówkę i od tamtej pory był bardzo aktywny zawodowo. Grał w teatrach, ale szybko upomniała się o niego telewizja. Debiutował w "Daleko od szosy", potem grał "Polskich drogach",  "Rodzinie Połanieckich". "Lalce" i "Nad Niemnem". Łącznie na swoim koncie ma ponad setkę znakomitych kreacji filmowych i serialowych. Bardzo różnorodnych - od ról komediowych, przez postacie dziewiętnastowiecznych amantów, po znakomite kreacje dramatyczne. 

Andrzej Precigs prywatnie

We wspomnieniach bliskich, przyjaciół i kolegów Andrzej Precigs jawi się jako człowiek niezwykle ciepły, sympatyczny i rodzinny. Poza rodziną i pracą zawodową bardzo ważna była dla niego działalność społeczna. Przez wiele lat była radnym Brwinowa, wspierając w ten sposób lokalne inicjatywy. Był niezwykle zaangażowany w prace fundacji na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich.

ZMARLI NAGLE Groby znanych Polaków którzy odeszli NIESPODZIEWANIE l Niezapomniani
Sonda
Czy ostatnio straciłeś kogoś bliskiego?