Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

i

Autor: TOMASZ GOLLA / SUPER EXPRESS

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego. "Oby teraz, w swoim Niebieskim Ogrodzie..." [RELACJA]

2022-01-07 13:21

Antoni Gucwiński (†89 l.) był prowadzącym program "Z kamerą wśród zwierząt", a także dyrektorem wrocławskiego ZOO. 7 stycznia odbył się pogrzeb słynnego weterynarza. Niestety, w jego ostatniej drodze nie mogła towarzyszyć mu ukochana żona Hanna Gucwińska (90 l.).

Antoni Gucwiński przez wiele lat był dyrektorem wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Widzowie TVP kojarzyli go także za sprawą programu "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadził wspólnie z żoną. Mężczyzna zmarł 8 grudnia 2021 roku w wieku 89 lat. Jak informowała wdowa, był on prawdopodobnie zakażony koronawirusem. Początkowo pogrzeb Antoniego Gucwińskiego miał się odbyć 17 grudnia, ale na prośbę rodziny datę przesunięto. Powodem był fakt, że Hanna, żona Gucwińskiego, trafiła do szpitala z zapaleniem płuc, o czym jako pierwszy informował "Super Express".

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

Po niemal miesiącu oczekiwania, pogrzeb Antoniego Gucwińskiego odbył się w piątek, 7 stycznia. Msza św. w Katedrze Wrocławskiej rozpoczęła się o godzinie 10:30, zaś pochówek na Cmentarzu Osobowickim zaplanowano na godzinę 12:40. Antoni Gucwiński spoczął w Alei Zasłużonych tej wrocławskiej nekropolii.

Na stronie Se.pl relacjonowaliśmy dla Państwa przebieg tej smutnej uroczystości.

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

17:50

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego rozpocznie się w piątek, 7 stycznia. Jak udało się dowiedzieć naszemu korespondentowi, wdowa po legendarnym dyrektorze wrocławskiego ogrodu zoologicznego, nie będzie brała udziału w uroczystościach. Pani Hanna nie wie nawet, że do pogrzebu dojdzie. Informacja ta mogłaby bowiem negatywnie wpłynąć na jej stan zdrowia. Kobieta jest, to też polecenie lekarzy, odcięta od informacji z zewnątrz.

19:05

Antoni Gucwiński przez 40 lat był dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Razem z żoną Hanną Gucwińską przez ponad 30 lat prowadził popularny program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt".

22:08

Przyczyną śmierci Antoniego Gucwińskiego było najprawdopodobniej zakażenie koronawirusem. - Jeszcze nie mam oficjalnej informacji na ten temat. Mąż źle się czuł już od kilku dni. Nie oddychał normalnie. (...) Z dnia na dzień było coraz gorzej. W niedzielę rozmawiał przez telefon z lekarzem rodzinnym. I ten jak tylko usłyszał głos Antoniego, to od razu kazał mu dzwonić po karetkę pogotowia - opowiadała wdowa po Antonim Gucwińskim w rozmowie z "Super Expresem".

07:07

"Rzucił mi tylko z uśmiechem "niebawem wracam" i pojechali do szpitala". Przeczytaj wywiad z Hanną Gucwińską

8:30

Jak poinformował Radosław Ratajszczak (prezes wrocławskiego ogrodu zoologicznego), część kosztów związanych z pogrzebem Antoniego Gucwińskiego wzięło na siebie ZOO Wrocław.

09:24

Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 10:30.

10:15

W katedrze pojawili się już pierwsi żałobnicy.

10:30

Rozpoczęła się msza święta we wrocławskiej katedrze. W świątyni jest sporo osób, które przyszły pożegnać legendarnego dyrektora ZOO.

10:43

Przy trumnie Gucwińskiego stoją na warcie strażnicy miejscy. Uroczystość ma bardzo podniosły charakter.

10:45

Na mszy jest m.in. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia czy Bohdan Aniszczyk, wieloletni miejski radny.

10:48

Duchowny, który odprawia nabożeństwo, wspomina, że jako dziecko spotkał się z Panem Antonim, co było dla niego ogromnym przeżyciem. Mówi, że dyrektor szybko skrócił dystans i pięknie opowiadał o ogrodzie. - Dziś spotykamy się z nim ostatni raz - mówi. Ksiądz wspomina też Hannę Gucwińską, wdowę po dyrektorze. Życzy jej zdrowia, mówił, że wiele razy wraz z mężem spacerowała po Ostrowie Tumskim.

10:52

Wspominany jest dorobek naukowy zmarłego, ale też program "Z kamerą wśród zwierząt", który miał ponad 750 odcinków i był niezwykle popularny.

11:10

Msza święta w katedrze powoli dobiega końca.

11:24

Przemawia prezydent Jacek Sutryk. - Żegnamy wyjątkowego obywatela naszego miasta. Przyjechał do Wrocławia, miasta, z którego teraz jesteśmy dumni, ale wtedy było dopiero odbudowywane na gruzach Festung Breslau. Antoni Gucwiński przez wiele lat ten Wrocław budował. (...) We Wrocławiu mnóstwo osób wychowało się na jego programie. Program ten nie tylko był promocją ogrodu, Wrocławia, ale uczył też szacunku do zwierząt, naszych braci mniejszych. (...) W imieniu wrocławian chciałbym dzisiaj Panu Antoniemu bardzo serdecznie podziękować za wszystko, co zrobił dla naszego miasta.

11:26

Na zakończenie podziękowania bliskim Antoniego Gucwińskiego oraz osobom, które pomagały dyrektorowi w ostatnich latach życia i wciąż pomagają Hannie Gucwińskiej, złożył ksiądz odprawiający mszę. 

11:41

Zakończyła się właśnie msza święta w katedrze.

11:53

Żałobnicy udają się właśnie na Cmentarz Osobowicki, gdzie o 12:40 ma rozpocząć się ceremonia pochówku Antoniego Gucwińskiego.

12:52

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu.

12:55

Przemawiają bliscy znajomi, którzy wspominają Antoniego Gucwińskiego. - Znany jest głównie z wrocławskiego ZOO, ale był osobą zaangażowaną w rozwój ogrodów w całym kraju oraz za granicą. (...) Oby teraz, w swoim Niebieskim Ogrodzie, również mógł pełnić funkcję, którą pełnił. Niech nadal jednoczy.

12:59

Przemawia Bogdan Zdrojewski, senator, były prezydent Wrocławia. - Ogród był dostępny dla każdego. Ale ogród był też domem państwa Gucwińskich. Stali się niezwykle popularni, ludzie często bardziej kojarzyło ich, a nie zwierzęta z ZOO. (...) Gdańsk ma morze, Kraków Wawel, a Wrocław zawsze miał ZOO. To piękny symbol naszego miasta. Niech Antoni Gucwiński spoczywa w pokoju.

13:01

Trumna z ciałem Antoniego Gucwińskiego składana jest do grobu.

13:06

Ludzie składają wieńce, pogrzeb się kończy. W oddali muzyk gra na trąbce, wiele osób nie ukrywa wzruszenia.

13:09

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego właśnie się zakończył. Słynny prowadzący "Z kamerą wśród zwierząt" i dyrektor wrocławskiego ZOO spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim.

POGRZEB ANTONI GUCWINSKI