Skandal w "Dzień Dobry TVN". Chajzer i Ohme pod ostrzałem. "Niedopuszczalne"

2022-05-28 17:57
Filip Chajzer i Małgorzata Ohme wywołali skandal w Dzień Dobry TVN
Autor: AKPA Filip Chajzer i Małgorzata Ohme wywołali skandal w "Dzień Dobry TVN"

Filip Chajzer (38 l.) oraz Małgorzata Ohme (43 l.) w "Dzień Dobry TVN" rozmawiali o coming oucie piłkarza z Wielkiej Brytanii. Słowa, które padły podczas dyskusji prowadzących, są - według internautów - skandaliczne. Na Chajzera i Ohme spadła fala ostrej krytyki.

"Dzień Dobry TVN" to jeden z najpopularniejszych programów w porannym paśmie telewizyjnym. Jest on emitowany na żywo, co sprawia, że co jakiś czas prowadzącym, ekspertom lub zaproszonym gościom zdarzają się wpadki. Niektórych z nich można jednak uniknąć. 

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme wywołali skandal w "Dzień Dobry TVN"

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme to jedna z par prezenterów "Dzień Dobry TVN". Prowadzący zdają się dobrze dogadywać - i to nie tylko w świetle kamer. Choć stanowią zgrany duet, im także zdarzają się wpadki na antenie. 

Ostatnio do "Dzień Dobry TVN" zaproszono Wojciecha Zawiołę, dziennikarza sportowego. Chajzer i Ohme rozmawiali ze swoim gościem o coming oucie Jake'a Danielsa, piłkarza angielskiego klubu Blackpool F.C. Widzowie "DDTVN" zwrócili szczególną uwagę na temat rozmowy, który pojawił się na pasku: "Czy wolno być gejem w sporcie?". Zapowiadając dyskusję, Filip Chajzer użył także sformułowania, że "chłopak przyznał się, że jest gejem". 

Słowa prowadzącego "Dzień Dobry TVN" nie spodobały się internautom. Jedna z użytkowniczek Twittera zwróciła uwagę na fakt, że określenie "przyznać się" ma raczej pejoratywny wydźwięk. 

"Ej, DDTVN, serio? 1) Zamieńcie sobie geja na Żyda albo osobę czarnoskórą i zastanówcie się, jak brzmi takie pytanie. 2) Cały czas padało stwierdzenie "przyznał się do homoseksualizmu". Przyznaje to się człowiek do winy, do czegoś złego. Język ma znaczenie" - napisała.

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza podzieliło zdanie użytkowniczki Twittera. Jego przedstawiciele zauważyli, że z ust Chajzera padło zdanie, iż coming out w sporcie "zdarza się raz na 30 lat", które nie jest zgodne z prawdą. Aktywiści przytoczyli przykłady sportowców, którzy w ostatnim czasie "wyszli z szafy". Poprosili także o komentarz "specjalistki od świata sportu". 

Nie tylko Jake Daniels. Coming outu dokonał także Mariusz Szczygieł! Szczegóły znajdziecie tutaj

"Czy wolno być gejem w sporcie? Oto pytanie, które w roku 2022, w dużym kraju w środku Europy, zadają widzom prezenterzy telewizji śniadaniowej: Filip Chajzer i Małgorzata Ohme (skądinąd psycholożka). Aż trudno w to uwierzyć. Jeśli to miał być żart, to wyjątkowo... nie napiszę niesmaczny, bo to za słabe słowo. Skandaliczne - to lepsze określenie. Niewiarygodne. Oburzające" - skomentowała temat dyskusji. 

Odniosła się również do tonu dyskusji prowadzonej przez Chajzera i Ohme w "Dzień Dobry TVN"

"(...) Sposób, w jaki dziennikarze mówili o tym wydarzeniu, był równie uroczy. Według prowadzących piłkarz "przyznał się" do bycia gejem - a przecież przyznajemy się do czegoś złego. Padło też stwierdzenie, że w sporcie nie wypada przyznawać się (oczywiście!) do homoseksualizmu, tak jak do zdradzania żony - a zatem orientacja seksualna jest czymś krzywdzącym dla bliskich i nieetycznym" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Ekspertka zaapelowała także do stacji TVN, zwracając uwagę, że prowadzenie dyskusji w tym tonie jest rzeczą niedopuszczalną.

Przeczytaj także: Najlepszy Koncert Świata 2022 w Rzeszowie. Największe gwiazdy disco polo rozgrzały publiczność! Galeria zdjęć

"Słowa mają znaczenie. Mogą szkodzić - i szkodzą. Nie da się walczyć z homofobią, używając homofobicznego języka. Słowem - wstyd" - podsumowała sprawę.

Czy słowa, które padły na antenie TVN, można jeszcze nazwać "wpadką"? Czy była to - jak sugerują aktywiści - ignorancja, czy zwykła niewiedza prowadzących? Oceńcie sami. 

Małgorzata Ohme o swojej największej wpadce na wizji
Sonda
Oglądasz "Dzień Dobry TVN"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE