Sylwester Chęciński nie żyje. Kim był? Rodzina, żona, dzieci

2021-12-09 8:00
Nie żyje Sylwester Chęciński
Autor: AKPA Nie żyje Sylwester Chęciński

Sylwester Chęciński nie żyje. To ogromna strata dla kinematografii. Kim był 91-letni mężczyzna? To znany i ceniony reżyser filmowy, pracujący między innymi przy trylogii o Kargulach i Pawlakach. Sylwester Chęciński pozostawił w rozpaczy rodzinę. O śmierci reżysera poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku na Lubelszczyźnie. W 1950 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a w 1956 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Kim był? Znanym i cenionym reżyserem filmowym. Pierwszy film "Historię żółtej ciżemki" wyreżyserował w 1961 roku. W latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Iluzjon", a w latach 1988-1991 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr". Za całokształt twórczości otrzymał "Platynowe Lwy" na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2014) i Nagrodę Orła za osiągnięcia życia (2017). Sam zagrał w jednym filmie, niskobudżetowej komedii Władysława Sikory „Baśń o ludziach stąd" zrealizowanej w 2003 roku. Zmarł w wieku 91 lat, pozostawiając w żałobie rodzinę. Rodzice, dzieci - kim była rodzina Chęcińskiego? Poniżej dalsza część artykułu.

O życiu miłosnym Chęcińskiego wiadomo niewiele. 91-latek ma jednak syna Igora, który został lekarzem. To on poinformował o śmierci ojca. Jak pisała "Rzeczpospolita", Sylwester Chęciński jako 35-latek przeprowadził się do samodzielnego lokum, a u progu lat 80. do jednopiętrowego segmentu na Krzykach. "Z matką, którą w połowie lat 60. sprowadził do Wrocławia z Dzierżoniowa. Matka wychowywała jego syna Igora, na przemian z drugą babcią. Ale on nigdy nie miał czasu, żeby założyć rodzinę", podaje "Rzeczpospolita". Mówił, że zawsze miał na głowie "pracę, spotkania, dokumentacje, wyjazdy, zdjęcia". Chęciński ma wnuki, a nawet prawnuka. "Utrzymujemy kontakty, choć są one obarczone skazą. Pewne rzeczy nigdy nie zostały między nami dogadane. Myślę, że z mojej winy. Gdybym dzisiaj mógł zmienić coś w życiu, to inaczej bym je ustawił. Bardzo mi brak rodziny. Wiem, jak trudno ją stworzyć. Może i tak by nie wyszło, ale przynajmniej bym próbował", cytowała go "Rzepa". O swojej samotności Sylwester Chęciński mówił z żalem. Teraz z całej Polski do jego rodziny napływają kondolencje.

Sonda
Widziałeś/-aś jakiś film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego?
Nie żyje Sylwester Chęciński
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE