Tajemnica śmierci Czesława Niemena. Córka muzyka nie ma wątpliwości

2022-02-16 12:46

Czesław Niemen (+65 l.) urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach. Gdyby żył, obchodziłby właśnie 83. urodziny. Był niekwestionowaną ikoną polskiej muzyki - niezwykle utalentowany, o nietuzinkowym głosie, mający w swoim repertuarze genialne klasyki. Mimo upływu lat muzyk wciąż ma spore grono fanów. Z okazji rocznicy urodzin wspominamy jego wielkość oraz tajemniczą śmierć. Sprawdźcie, z jakimi przeciwnościami przyszło mu się mierzyć.

Czesław Niemen

i

Autor: AKPA

Czesław Niemen był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. W swojej twórczości nie bał się próbować nowych rzeczy. Dzięki wieloletnim staraniom wypracował swój własny, unikatowy styl. Odważnie eksperymentował z muzyką i jako jeden z nielicznych wprowadził na rynek polski elektroniczne brzmienie. W jego utworach możemy znaleźć elementy jazzu, popu, a nawet bluesa. Jednak wiodącym brzmieniem, w którym chętnie tworzył, był rock. Do jego najbardziej znanych piosenek, należą klasyki polskiej sceny muzycznej, takie jak m.in., „Dziwny jest ten świat”, „Sen o Warszawie” oraz „Pod Papugami”. Pomimo iż Czesław Niemen z pewnością jest wokalistą starszego pokolenia, to już nie raz udowodnił swoją ponadczasowość. Jego kompozycje po dziś dzień śpiewają Polacy. Niemen do dziś jest w czołówce najbardziej szanowanych polskich muzyków wszechczasów.

Owocna kariera Czesława Niemena

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, urodził się w znajdujących się obecnie na terenie Białorusi - Starych Wasiliszkach w 1939 roku. Co ciekawe, był spokrewniony z Marylą Rodowicz (77 l.). Od najmłodszych lat próbował swoich sił w muzyce, śpiewał w wielu chórach oraz uczęszczał do klasy fortepianu. W 1958 roku poślubił swoją pierwszą żonę - Marię Klauzunik, a dwa lata później przyszła na świat jego córka Maria. Związek zakończył się rozwodem. Jego drugą wybranką została Małgorzata Niemen (67 l.), z którą doczekał się dwóch córek – Natalii (46 l.) i Eleonory (45 l.), a samej małżonce poświęcił kilka swoich utworów, takich jak m.in. „Baby M.”, „Z listu do M.” czy „Moje zapatrzenie”.

Lata 60. były dla muzyka szczególnie ważnym czasem, pełnym nowych wyzwań. Niemen w 1962 r. poznał Franciszka Walickiego, który nie tylko wypromował wschodzącą gwiazdę, ale także zachęcił go do grania rocka. Kariera piosenkarza nabrała tępa. Występował on na wielu festiwalach, a wraz ze wstąpieniem do zespołu „Niebiesko-Czarni”, rozpoczął tournée po kraju i całej Europie. W tamtym czasie rozpoczął także komponowanie własnych utworów. Już będąc w kolejnym zespole, o nawie „Akwarele”, stworzył swój największy przebój, ponadczasowy i wciąż aktualny w odbiorze – „Dziwny jest ten świat”. Piosenka zyskała ogromną popularność i została okrzyknięta hymnem młodzieży lat 60.

Niemen przez wiele lat koncertował i tworzył muzykę. Wydał łącznie 19 albumów studyjnych, wśród których znalazł się album „Dziwny jest ten świat”, który otrzymał jako pierwszy w Polsce, ponad 50 lat temu, status złotej płyty.

Tajemnicza śmierć Czesława Niemena

Śmierć Czesława Niemena wstrząsnęła całą Polską. Ten niezwykle utalentowany artysta zmarł niespodziewanie 17 stycznia 2004 roku. Muzyk miał przegrać walkę z nowotworem układu chłonnego, którego leczył przy pomocy medycyny naturalnej. Jeszcze nie tak dawno to właśnie rak i powikłania związane z zapaleniem płuc były podawane za przyczynę śmierci wokalisty. Jak się jednak okazało, jedna z córek Niemena, Natalia, wyznała w rozmowie z „Vivą”, że jej tata, prawdopodobnie nie zmarł na nowotwór! W wywiadzie przyznała, że gdyby nie to, co wydarzyło się w szpitalu, piosenkarz żyłby do dziś.

"Baliśmy się. Przy chorobie nowotworowej śmierć zawsze się czai. Był w nas strach, że nadejdzie, wszyscy o tym myśleliśmy. A z drugiej strony mieliśmy nadzieję, że będzie dobrze. Mamy przekonanie, że gdyby nie wymiana okien na korytarzach warszawskiego szpitala onkologicznego w styczniu, po których przewożono pacjentów, w tym i mojego tatę, żyłby do dzisiaj. Ojciec po takiej jednej przejażdżce na wózku dostał zapalenia płuc i zapadł w śpiączkę. Po około 10 dniach zmarł" – wyjaśniła Natalia Niemen.

Myślicie, że córka Niemena może mieć rację?

Pogrzeb Czesława Niemena odbył się 30 stycznia 2004 roku, a urna z prochami wokalisty złożona została na Starych Powązkach w Warszawie.

Galeria: Czesław Niemen obchodziłby właśnie 83. urodziny

Sonda
Czy pamiętasz najwybitniejsze utwory Czesława Niemena?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki