Wojciech Malajkat bezradnie rozkłada ręce. Akademia Teatralna przejdzie na nauczanie zdalne, bo zabrakło pieniędzy na prąd. Straszne czasy

i

Autor: AKPA/Krzemiński

Mówi o sytuacji krytycznej!

Wojciech Malajkat bezradnie rozkłada ręce. Akademia Teatralna przejdzie na nauczanie zdalne, bo zabrakło pieniędzy na prąd. "Straszne czasy"

2022-09-30 19:11

Wojciech Malajkat (59 l.) nie krył troski o przyszłość uczelni, której jest rektorem. Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w okresie zimowym będzie zmuszona przejść na nauczanie zdalnie. Wszystko przez podwyżki cen prądu! Aktor przyznawał, że uczelni nie stać na pokrycie rosnących kosztów działalności, w dodatku nie mogą już liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury. Co dalej z Akademią Teatralną? Sądząc po słowach Malajkata, nie wygląda to dobrze.

Wojciech Malajkat przyznaje, że Akademii Teatralnej skończyły się pieniądze. Zabrakło im na prąd! Co dalej z działalnością uczelni?

Wieść o tym, jakie kroki musiały podjąć władze uczelni, aby zapewnić jej dalsze działanie w okresie zimowym, zaskoczyły wielu. Okazuje się, że rosnące ceny prądu zmusiły Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie do przejścia na nauczanie zdalne. Zabrakło pieniędzy, aby umożliwić studentom uczelni naukę w komfortowych warunkach. Co więcej, jak tłumaczył rektor AT, Wojciech Malajkat, nie ma żadnej gwarancji, że ta sytuacja ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

Mamy takie straszne czasy i to nas zmusza do tego, żeby praktycznie podejść do tej sytuacji i zorganizować tak naukę, by nieco zaoszczędzić, ale też, żeby studenci nie stracili na tym. Brakuje nam po prostu pieniędzy jak wszystkim: przez wojnę inflację i pandemię. Zaplanowaliśmy zatem dwumiesięczny okres zdalny, na te najzimniejsze i najciemniejsze miesiące. Ale będzie obejmował on jedynie teorię - wyjaśniał w rozmowie z Faktem Wojciech Malajkat. Jak dodawał, choć uczelnia nie zostanie kompletnie zamknięta, tryb nauczania zdalnego stanowi znaczącą oszczędność w budżecie warszawskiej Akademii Teatralnej.

W ten sposób zaoszczędzimy pół mln zł, przy deficycie, który już mamy, czyli 4,5 mln. Proszę zrozumieć, do września wydaliśmy na prąd i ogrzewanie już tyle pieniędzy, ile w całym poprzednim roku - dodawał rektor AT. Jak podkreślał Wojciech Malajkat, choć starał się przeciwdziałać kryzysowi finansowemu, prosząc o dodatkowe wsparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten plan zakończył się jednak niepełnym sukcesem i uczelni udało się otrzymać jedynie połowę wnioskowanej kwoty.

Dostałem jedynie połowę tego, o co poprosiłem, jak zresztą od paru lat. I te "połowy" zsumowały się właśnie w 4,5 miliona deficytu. Sytuacja jest krytyczna nie tylko u nas, mam jednak nadzieję, że te pieniądze, o które wnioskowałem i których Ministerstwo nie przyznało w takiej kwocie, o jaką wnioskowaliśmy, kiedyś dostaniemy i że uda mi się wyrównać ten kurs kolizyjny, na którym się znajdujemy - tłumaczył Wojciech Malajkat. Wygląda więc na to, że skutki inflacji odczuwają już nie tylko obywatele, ale i ważne instytucje.

Na kłopoty finansowe narzekała ostatnio także Maryla Rodowicz. Wzrost cen sprawił, że nie mogła pozwolić sobie na luksusowe wakacje - po tych słowach w sieci aż zawrzało! Więcej szczegółów w naszej galerii zdjęć poniżej.

Sonda
Czy Twój budżet domowy również uszczuplił się wskutek inflacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają