Zmarł Wojciech Pszoniak. Największe role wybitnego dramaturga

i

Autor: AKPA

Wybitny aktor nie żyje. Największe role Wojciecha Pszoniaka [GALERIA]

2020-10-19 14:54

Nie żyje Wojciech Pszoniak, wybitny aktor dramatyczny, występujący w Polsce i we Francji. Artysta zmarł dziś wczesnym rankiem. Chorował na raka, ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Występował w filmie i teatrze. Współpracował z Andrzejem Wajdą, u którego mógł wcielić się w postaci z polskiej literatury. Poznaj wybitne kreacje Wojciecha Pszoniaka.

Wojciech Pszoniak - nie żyje

Smutną informację do mediów podał ks. Andrzej Luter, który widział aktora w ostatnich godzinach jego życia: - Pragnął sakramentów, ale i rozmów. Jedna z nich, na dwa tygodnie przed śmiercią, trwała kilka godzin. Wojciech Pszoniak zmarł z powodu raka.  Okrutnie cierpiał, dlatego musiał spędzić ostatnie chwile w szpitalu. Mówienie przychodziło mu z wielką trudnością. 

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Czy zostanie pochowany obok brata?

Wojciech Pszoniak nie żyje. Największe role wybitnego dramaturga

Wojciech Pszoniak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1968 roku. Zadebiutował w bułgarskim serialu "Proizszestwia na Sljapata Ulica" (1965). W filmie polskim wystąpił po raz pierwszy w 1970 r. Zagrał wtedy w "Twarzy anioła" (reż. Zbigniew Chmielewski). Inne jego charakterystyczne role to postać Piotra Wierchowieńskiego w sztuce teatralnej "Biesy" według Dostojewskiego. Wcielił się również w postać Papkina w "Zemście" w reż. Zygmunta Hubnera. Jednak największy rozgłos przyniosły mu kreacje w filmach Andrzeja Wajdy:

  • Dziennikarz/Stańczyk w "Weselu" (1972)
  • Jeszua w "Piłacie i innych" (1971)
  • Moryc Welt w "Ziemi obiecanej" (1974)
  • Tytułowa rola w "Korczaku"  (1990)

Pszoniak występował we Francji. Zagrał m. in. w sztuce Claude'a Regy "Ludzie nierozumni są na wymarciu", w której pojawił się u boku Gerarda Depardieu i Daniela Olbrychskiego.