Premiera filmu Lokatorka w TVP 1

i

Autor: TVP

Warto obejrzeć

Życie z widmem eksmisji. Wstrząsający film "Lokatorka" w TVP

2023-03-07 2:43

To jeden z najważniejszych filmów 2021 roku. Już dziś w TVP 1 o 21.05 będziemy mogli zobaczyć "Lokatorkę" z popisową rolą Sławomiry Łozińskiej (70 l.). Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nieuczciwej reprywatyzacji warszawskich kamienic, w której sprytni mecenasi, skorumpowani urzędnicy, zwykli gangsterzy i oszuści nie znają miary w swoich działaniach.

Inspiracją do powstania scenariusza "Lokatorki" była prawdziwa historia Jolanty Brzeskiej, społecznej działaczki walczącej w obronie eksmitowanych lokatorów, która zginęła w niejasnych okolicznościach 1 marca 2011 roku. Główną rolę zagrała znana z "Barw szczęścia" oraz "Daleko od szosy" - Sławomira Łozińska.

Jak czytamy w opisie, "Lokatorka" to: "Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nieuczciwej reprywatyzacji warszawskich kamienic. Sprytni mecenasi, skorumpowani urzędnicy, zwykli gangsterzy i oszuści nie znają miary w nieuczciwym przejmowaniu kamienic. Dzięki łapówkom, oszustwom i wykorzystywaniu luk prawnych udaje im się „przepchnąć” nawet najbardziej wątpliwe decyzje, w wyniku których cierpią lokatorzy – ofiary ich przebiegłości. Głównymi bohaterkami filmu są dwie kobiety: komisarz Szerucka – skuteczna, choć zepchnięta na margines policjantka oraz Janina Markowska – lokatorka walcząca z czyścicielami kamienic. Film staje się oskarżeniem całego systemu, który wobec zwykłych ludzi okazał się wstrząsająco obojętny".

Obsada filmu "Lokatorka"

Irena Melcer – komisarz Anna Szerucka

Sławomira Łozińska – Janina Markowska

Krzysztof Stroiński – Władysław Markowski, mąż Janiny

Barbara Jonak – Marta, córka Markowskich

Jan Frycz – Pułkownik

Piotr Głowacki – Administrator

Jacek Lenartowicz – Edward Kowalski

Marcin Czarnik – Mecenas Andrzejewski

Tomasz Sapryk – Mariusz Rakowicz

Emilian Kamiński – szef ruchu lokatorów

"Lokatorka" w TVP 1 we wtorek 7 marca. 21.05.

Za scenariusz odpowiadają Jacek Matecki i Tomasz Klimala. Reżyserem jest Michał Otłowski.

Tragiczny finał warszawskich reprywatyzacji. Do kin wchodzi film „Lokatorka”, który pokazuje prawdę!
Sonda
Lubisz chodzić do kina?
Nasi Partnerzy polecają