Grzegorz Ryś, Papież Franciszek

i

Autor: MAREK LASYK/REPORTER, EASTNEWS

Osobliwe

Kulisy wyboru Grzegorza Rysia na kardynała. Zachowanie papieża Franciszka szokuje. "Nikt mnie o nic nie pytał"

2023-07-19 11:46

Grzegorz Ryś - dotychczasowy arcybiskup - został ogłoszony nowym kardynałem przez papieża Franciszka. Teraz polski hierarcha ujawnił kulisy swojej nominacji. Wielu osobom szokujące może wydać się zachowanie Ojca Świętego. Okazuje się, że Grzegorz Ryś do końca nie wiedział, że czeka do awans! W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną świeżo upieczony kardynał wyznał, że nikt go o nic nie pytał!

Grzegorz Ryś nie spodziewał się nominacji kardynalskiej. Dowiedział się do fakcie

Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, 9 lipca został ogłoszony przez papieża Franciszka nowym kardynałem w Kościele Katolickim. Dla Kościoła w Polsce to wielkie wydarzenie. Ostatnim naszym rodakiem, który otrzymał kapelusz kardynalski, był bowiem Konrad Krajewski. Od tego czasu minęło już pięć lat. W rozmowie z KAI kardynał Grzegorz Ryś zdradził kulisy swojej nominacji. Wydawać się mogą one zaskakujące, bowiem sam zainteresowany o awansie dowiedział już po fakcie! - Było to absolutne zaskoczenie. Owszem, konsultowano mnie ostatnio, ale z innej okazji, a mianowicie w sprawie nominacji do uczestnictwa w październikowym spotkaniu Synodu Biskupów. Ale w przypadku nominacji do Kolegium Kardynalskiego nikt mnie o nic nie pytał i niczego się nie spodziewałem, było to absolutne zaskoczenie. Nawet nikt mnie nie uprzedził, abym oglądał Anioł Pański, po którym papież ogłosił nominacje, jakich zamierza dokonać na najbliższym konsystorzu - ujawnił Grzegorz Ryś. 

Grzegorz Ryś: Bycie kardynałem to dla mnie ziemia nieznana

Metropolita łódzki na razie oswaja się z awansem i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Gdy dowiedział się o nominacji, udał się z najbliższymi współpracownikami do kaplicy i odmówił cząstkę różańca. - Bycie kardynałem to dla mnie "terra ignota" - ziemia nieznana. Trudno mi to sobie wyobrazić. Dotąd pracuję tylko w jednej watykańskiej dykasterii, ds. biskupów. Oznacza to wyjazd do Rzymu raz w miesiącu, a do każdego z nich trzeba się przygotować i przestudiować wiele dokumentów i korespondencji. Być może dojdą inne obowiązki na rzecz Stolicy Apostolskiej. To dopiero się okaże - mówił Grzegorz Ryś. 

Nie przegap: Zwrot w sprawie Jana Pawła II! Porażające dokumenty. "Płakał"

QUIZ. Biskupi z czasów PRL. Wojtyła, Wyszyński, Glemp. Zapomniane fakty

Pytanie 1 z 15
Który z hierarchów został prymasem w 1948 roku?
Sesja Rady Gminy Jaświły z udziałem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, nowo wybranego sołtysa sołectwa Piaski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany