Prof. Jerzy Bralczyk.

i

Autor: UM Bydgoszcz

Sala pekała ze śmiechu

Prof. Bralczyk skomentował podręcznik do HiT. Inteligentnie mu pocisnął!

2022-09-16 7:09

Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego do Historii i Teraźniejszości od dawna wzbudza wiele kontrowersji swoją treścią. Chyba żaden inny podręcznik szkolny nie był tak szeroko komentowany, jak właśnie ta pozycja. Teraz swoją opinię wyraził słynny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Podręcznik HiT ma wiele fragmentów, które zostały skrytykowane zwłaszcza przez opozycję. Jednym z nich jest choćby usunięty już akapit dotyczący „hodowli ludzi”, o którym mówił między innymi ze łzami w oczach lider PO Donald Tusk. Mimo wszystko zarówno autor prof. Wojciech Roszkowski, jak i minister edukacji Przemysław Czarnek bronili książki, zarzucając krytykom nadinterpretację czy złą wolę. Teraz podręcznik ocenił ceniony językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk. Zrobił w to w wyjątkowo inteligentny sposób podczas swojego wykładu na krakowskim Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Tematem była indoktrynacji.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK PRZEMYSŁAW CZARNEK ROZPRASZAŁ NA MSZY TADEUSZA RYDZYKA

- Teraz, zarówno wtedy, kiedy mówimy o zideologizowaniu współczesnością, a w kontraście jest na przykład lektura podręcznika "Historia i teraźniejszość". Nawiasem mówiąc, to jest bardzo dobre połączenie - historia i teraźniejszość. Jak mówię niewyraźnie, to nie wiadomo, czy mówię o przeszłości czy o przyszłości. Po niemiecku jak mówię, to jest "Zukunft" i "Vergangenheit", prawda? Po angielsku jest "past" i "future". Jakie różne słowa! Nawet po rosyjsku jest "proshlom" i "budushcheye". Zupełnie inne słowa. A u nas "przeszłość", "przyszłość"... Czy ja wiem, co jest co? I dlatego też ta "historia i teraźniejszość" powinna się nazywać "przeszłość i przeszłość". To wtedy nie wiadomo byłoby, o co chodzi – podsumował profesor.

Sprawdź: Dziennikarka tak nazwała Kaczyńskiego na konferencji. Prezes PiS nie wytrzymał!

Wypowiedź Jerzego Bralczyka rozbawiła słuchaczy. Wyraźnie widać, jaki jest stosunek językoznawcy do podręcznika, jak i samego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, swoją krytykę ubrał jednak w dowcipne, a zarazem mądre słowa. Nic dziwnego, ze wzbudził entuzjazm publiczności!

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!
Sonda
Czy podręcznik do HiT-u słusznie wzbudza tak duże kontrowersje?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany