Abp Wojciech Polak

i

Autor: PAWEŁ SKRABA/SUPER EXPRESS Abp Wojciech Polak

Nie ma odwrotu

Prymas Polski podjął radykalną decyzję. To już koniec, klamka zapadła!

2023-05-06 19:48

Prymas Polski Wojciech Polak nie ma ostatnio spokoju. Ataki na Jana Pawła II, problemy z pedofilią w Kościele, spadek liczby wiernych uczestniczących w mszach św. czy niewielu chętnych do tego, by kształcić się na księdza - to tylko część problemów, z którymi zmagać musi się prymas. Właśnie drastyczny spadek liczby powołań spowodował, że abp Wojciech Polak podjął radykalną decyzję. Łatwo nie było, ale musiał to zrobić.

Prymas Polski zawiesza działalność seminarium

To już koniec, klamka zapadła i nie ma odwrotu. Prymas Polski Wojciech Polak publicznie ogłosił decyzję o zawieszeniu działalności gnieźnieńskiego seminarium duchownego, które powołane zostało ponad 400 lat temu! Dla prymasa musi być to wyjątkowo bolesne, bo przecież pełni on funkcję arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Sytuacja była jednak wyjątkowo trudna. - Powodem tej niełatwej decyzji, stosownie konsultowanej i rozeznanej, jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa oraz konieczność zapewnienia jak najlepszej formacji naszym klerykom, także pod względem wspólnotowym, w duchu zasad określonych przez obowiązujące wskazania Kościoła - tłumaczył w specjalnym liście abp Wojciech Polak. 

Wojciech Polak: "Coraz bardziej odczuwalny staje się brak kandydatów do kapłaństwa"

Liczby dla Kościoła są bezwzględne. Jeszcze na przełomie lat 80. i 90. w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie formację kapłańską odbywało łącznie nawet 200 kleryków. Dziś jest ich zaledwie trzynastu. Prymas Polski jednak ciągle jest pełen nadziei. "Obecnie w naszym polskim, ale i diecezjalnym kontekście coraz bardziej odczuwalny staje się brak kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego. W tym doświadczeniu nie możemy jednak zwątpić w towarzyszenie Chrystusa, który idzie razem z nami i prowadzi swój Kościół" - podkreślił abp Wojciech Polak. Zmiany zarządzone przez prymasa zakładają, że w roku akademickim 2023/2024 klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie będą odbywać formację seminaryjną w Poznaniu. Seminarium w Gnieźnie nie przestaje jednak istnieć całkowicie. - Kandydaci do kapłaństwa z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej nadal będą przyjmowani przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, tutaj będą odbywać swoje praktyki parafialne, pastoralne i pedagogiczne oraz uczestniczyć w celebracjach z okazji świąt. W katedrze gnieźnieńskiej będą im również udzielane święcenia kapłańskie, a po ich przyjęciu staną się kapłanami archidiecezji gnieźnieńskiej i na jej terenie będą posługiwać. Ten kontakt nie będzie więc zerwany - zaznaczył Wojciech Polak. 

W naszej galerii zobaczysz zdjęcia Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Tu przeczytasz o relacjach tych dwóch wielkich Polaków

Lech Wałęsa o spotkaniach z Janem Pawłem II