Jan Paweł II

i

Autor: Shutterstock Jan Paweł II

Skrócona ścieżka

Wydało się, jak doszło do beatyfikacji Jana Pawła II! Wyszło to dopiero teraz. Pominięto kluczową zasadę!

2023-05-23 14:28

Już w czasie pogrzebu Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie przybyli na uroczystość wznosili transparenty z napisami "Santo Subito", czyli "Święty natychmiast". I faktycznie, już 6 lat po jego śmierci doszło do beatyfikacji. Teraz na jaw wyszło, jak było to możliwe. Doszło do skrócenia obowiązującej w takich przypadkach ścieżki. Kluczową rolę odegrał Benedykt XVI.

Szybka beatyfikacja Jana Pawła II. Już wiadomo, dlaczego do niej doszło. Tajemnica ujrzała światło dzienne

We wtorek w Warszawie odbyła się prezentacja książki osobistego sekretarza papieża Benedykta XVI abp. Georga Gänsweina pod tytułem "Tylko prawda". Na konferencji prasowej zapytano hierarchę o stosunek Benedykta XVI m.in. do szybkiego procesu beatyfikacji papieża Jana Pawła II. - Po śmierci Jana Pawła II poproszono papieża, by proces beatyfikacyjny jego poprzednika mógł rozpocząć się przed upłynięciem pięciu lat od śmieci, Benedykt XVI nie wahał się ani chwili - powiedział wieloletni osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein. Gänswein stwierddził, że zarówno beatyfikacja, jak i kanonizacja, są zawsze długim procesem prowadzonym według ściśle określonych zasad. A przecież w przypadku papieża Jana Pawła II obyło się to wręcz błyskawicznie. Jakie zasady obwiązują w przeprowadzaniu procesów beatyfikacji, czyli uznania za błogosławionego oraz w procesie kanonizacji, czyli uznania za świętego? Osobisty sekretarz Benedykta XVI opowiedział, że: - Pierwsza zasada jest następująca: nie można rozpoczynać procesu beatyfikacyjnego w ciągu pierwszych pięciu lat od śmierci danej osoby, chyba że urzędujący papież udzieli dyspensy. I ta zasada miała zastosowanie oczywiście także do papieża Jana Pawła II - wyjaśnił. Czyli wynika z tego, że potraktowano tę sprawę wyjątkowo.

Hierarcha przypomniał też, że szybko pojawiła się prośba, żeby Benedykt XVI zdecydował się na udzielenie dyspensy, aby ten proces mógł się szybciej rozpocząć. - Z mojej obserwacji, ale też z tego, co mówił mi Benedykt XVI wynika, że papież ani chwili się nie wahał, nie miał absolutnie żadnych wątpliwości, dlatego że u boku Jana Pawła II spędził 23 lata. Pracował pod jego zwierzchnictwem, żył bezpośrednio u jego boku i w związku z tym osobiście doświadczył życia Jana Pawła II - zastrzegł abp Georg Gänswein. Jak podkreślił abp Gänswein, Benedykt XVI uważał, że Jan Paweł II jest "odpowiednim kandydatem do procesu beatyfikacyjnego i że można odstąpić od zasady odczekania pięciu lat od jego śmierci".

Kim jest abp Georg Gänswein? Przez lata był osobistym sekretarzem Benedykta XVI

Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w Riedern am Wald w Niemczech. Przez wiele lat żył u boku Benedykta XVI. W latach 2005–2022 jako jego osobisty sekretarz w czasie pontyfikatu zakończonego zaskakującą abdykacją, wreszcie od 2012 r. jako prefekt Domu Papieskiego, gdzie był świadkiem ostatnich lat życia papieża emeryta i jego śmierci. 

Express Biedrzyckiej - ks. Tadeusz ISAKOWICZ-ZALESKI

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki