27 lat temu Polska rozpoczęła 10-letni MARSZ do Unii Europejskiej

2021-04-08 17:58 oprac. Andrzej Bęben
falga_Polska_Unia Europejska
Autor: Andrzej Bęben

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej niniejszym ma zaszczyt złożyć wniosek o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej w oparciu o Artykuł Traktatu o Unii Europejskiej oraz poinformować, ze Polska jest gotowa podjąć w stosownym czasie negocjacje na temat przystąpienia. Z wyrazami szacunku, Waldemar Pawlak”. Wniosek datowany na 5 kwietnia 1994 r. formalnie został złożony u Theodorosa Pangalosa, przewodniczącego Rady UE trzy dni później – 8 kwietnia. Tak to się zaczęło.

Polska, przypomnijmy, jest członkiem UE od 1 maja 2004 r., kiedy to wszedł w życie podpisany 16 kwietnia 2003 r., tzw. traktat akcesyjny. Starania o przyjęcie do UE Polska rozpoczęła de facto już w grudniu 1990 r. Wtedy podjęte zostały pierwsze rokowania ze Wspólnotami Europejskimi. Wspólnoty były organizacjami ponadnarodowymi tworzącymi, od czasów traktatów rzymskich z 1957 r. do wejścia w życie w roku 2009 traktatu lizbońskiego, ramy instytucjonalne integrującej się Europy. Dodajmy, że jeszcze za PRL, bo w 1988 r. zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne z (wówczas jeszcze) Wspólnotą Europejską. grudniu 1991 r. Polska podpisała Układ Europejski stowarzyszającego RP ze Wspólnotami Europejskimi oraz państwami wchodzącymi w ich skład.

Na finalizację kolejnego etapu starań o członkostwo w UE trzeba było czekać do 29 marca 1994 r. Wtedy Rada Ministrów upoważniła premiera Waldemara Pawlaka do złożenia wniosku akcesyjnego, co też nastąpiło 8 kwietnia 1994 r. Radzie Unii Europejskiej w Atenach, reprezentowanej przez grecką prezydencję. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Essen od 9-10 grudnia 1994 r. państwa członkowskie potwierdziły wolę rozszerzenia Unii o kraje stowarzyszone. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się formalnie 30 marca 1998 r. Polska zadeklarowała wówczas, że będzie gotowa do członkostwa 31 grudnia 2002 r. Trochę to się opóźniło, a po przeprowadzonym referendum akcesyjnym, Polska 1 maja 2004 r. dołączyła do UE (wraz z 9 innymi krajami Europy).

Tomasz Walczak VIDEOBLOG: PiS wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej?

Ogólnonarodowe referendum przeprowadzono w dniach 7-8 czerwca 2003 r. Pytanie było następujące: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Do urn poszło 58,85 proc. uprawnionych do głosowania (17 586 215 osób) spośród 29 868 474 uprawnionych. Spośród tych, którzy skorzystali z prawa do głosu 77,45 proc. z nich (13 516 612) odpowiedziało TAK na postawione pytanie, a 22,55 proc. uczestników referendum (tj. 3 936 012) NIE wyraziło zgody na członkostwo Polski w UE. Odkąd Polska weszła do UE, przeprowadzono dziesiątki sondaży ws. nie/poparcia dla członkostwa w Unii. Nigdy nie było tak, aby górę wzięli eurosceptycy, zwolennicy opuszczenia unijnych struktur na euroentuzjastami.

W jednym z ostatnich sondaży jest ten wykonany dla wpolityce.pl. 71 proc. badanych przez pracownię Social Changes podpisało się pod stwierdzeniem, że „Polska miałaby się gorzej, gdyby zrezygnowała z członkostwa w Unii Europejskiej, tak jak Wielka Brytania”. Zdaniem 15 proc. w takiej sytuacji Polska „miałaby się lepiej”, a 14 proc. uznało, że „dla Polski nic by się nie zmieniło”. Zapytano także respondowanych „czy Polska powinna pozostać członkiem UE?”. 74 proc. odpowiedziało twierdząco , z czego 46 proc. „zdecydowanie tak” , a 28 proc. „raczej tak”. 12 proc. badanych odpowiedziało przecząco, przy czym „zdecydowanie nie” – 4 proc., a „raczej nie” – 8 proc. 14 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Polecany artykuł:

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze