Adam Niedzielski

i

Autor: Krystian Maj/KPRM

Fatalne wieści! Ta wiadomość zwala z nóg. Niedzielski: Żadnego luzowania obostrzeń

2021-04-06 21:03

Trzecia fala koronawirusa zalała Polskę i nie odpuszcza. Nieco lepsze dane o zakażeniach wzbudziły nadzieje na luzowanie obostrzeń. Brutalnie rozwiał je minister zdrowia. - Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy o tym dokładnie rozmawiali w środę, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - stwierdził Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: Żadnego luzowania

Niedzielski w rozmowie w Polsat News ocenił, że trzecia fala epidemii przetacza się obecnie przez polskie szpitale. Przypomniał, że w środę zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym właśnie ta kwestia zostanie poruszona.

Pytany o rekomendacje dotyczące przedłużenia obostrzeń zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie jeśli chodzi o obłożenie infrastruktury szpitalnej. Wskazał, że w grupie najbardziej dotkniętych regionów jest Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie.

Nie przegap: Koronawirus. Od poniedziałku dalszy lockdown?! Nieoficjalne informacje

- Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach, to z mojego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy dokładnie rozmawiali o tym jutro o godz. 10 pod przewodnictwem pana premiera - powiedział Niedzielski.

Dodał jednocześnie, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Pytany o otwarcie żłóbków i przedszkoli, zapewnił, że jest ono priorytetem.

- Uważam, że na tę chwilę żadnych luzowań nie powinno być wprowadzonych, ale zgadzam się, że żłobki, przedszkola, nauka w klasach I-III to są absolutnie priorytety. Mogę zapewnić, że pierwsze, co będzie przywracane jeśli chodzi o regulacje obostrzenie, to będą żłobki, przedszkola i klasy I-III - zadeklarował minister.

Wyraził nadzieję, że będzie to jeszcze w kwietniu.

- Teraz najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach jest zajętość łóżek i respiratorów a nie dzienna liczba nowych zakażeń - napisał z kolei minister na Twitterze.

Regionalizacja obostrzeń?

Niedzielski pytany, czy jest możliwy powrót do regionalizacji obostrzeń odparł, że "na razie nie ma do tego przestrzeni".

- Na razie chyba najbardziej sensownym i racjonalnym rozwiązaniem jest przedłużenie tego, z czym mamy do czynienia - dodał.

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że "w środę, najpóźniej w czwartek" zostanie przekazana informacja dotycząca ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń i ich zakresu.

Obecnie do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Konferencja prasowa Michała Dworczyka, piotra Müllera i Filipa Nowaka
Sonda
Czy Szymon Hołownia postąpił słusznie korzystając z zamieszania i przyjmując szczepionkę przeciwko COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE