Konferencja premiera Morawieckiego. Nowe obostrzenia: zamknięte sklepy, fryzjerzy, przedszkola [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2021-03-25 11:58
zajawka obostrzenia
Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska

Konferencja premiera Morawieckiego. Drastyczny wzrost liczny zakażeń (dziś ponad 34 tysięcy zakażeń) koronawirusem spowodował konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń. Od soboty 27 marca zostaną zamknięte między innymi sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne, przedszkola i żłobki.

25 marca odbyła się premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego na temat nowych obostrzeń. Liczba oficjalnych dziennych zakażeń koronawirusem dobiła do 34 tysięcy przypadków! Mateusz Morawiecki powiedział o złym stanie służby zdrowia i małej ilości personelu. Podkreślił, że między innymi dlatego tak ważne jest wprowadzenie nowych restrykcji na kolejne dwa tygodnie. 

Nie przegap: Prezydencki ekspert mówi o śmiertelności w III fali pandemii. Te dane są wstrząsające!

Zostają zamknięte przedszkola, żłobki, sklepy meblowe i budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Świątynie pozostają otwarte, jednak wprowadzone zostają limity co do liczby osób, które mogą w nich przebywać. Zalecono także pracę zdalną tam, gdzie to możliwe oraz spędzenie świąt tylko w gronie najbliższej rodziny. Nie ma zakazu przemieszczania się, jednak jak podkreślił premier, każda mobilność zwiększa ryzyko, dlatego apelował, by na Wielkanoc zostać w domu.

W środę wieczorem szef rządu spotkał się z Radą Lekarską. Szczegóły z rozmowy z premierem ujawniła prof. Magdalena Marczyńska. - Po dzisiejszej radzie spodziewamy się, że rząd wprowadzi dalsze obostrzenia. W okresie okołoświątecznym ponownie będą zamknięte duże sklepy, salony usługowe. Rozważana jest kwestia żłobków i przedszkoli. Rada była zgodna, że lockdown powinien być mocniejszy - przekazała. - Jeśli z danych wynika, że obecnie młodsze dzieci wyraźnie częściej się zakażają i mogą być źródłem choroby swoich rodziców i dziadków, to żłobki i przedszkola będą zamknięte - stwierdziła profesor (WIĘCEJ O TYM PRZECZYTASZ TUTAJ). 

11:59 Konferencja się zakończyła.

11:57 Mateusz Morawiecki apelował, aby wykonywać pracę zdalną wszędzie tam, gdzie to możliwe. - Każda mobilność rodzi ryzyko - stwierdził. - Te nowe obostrzenia w ciągu 2 tygodni doprowadzą do poprawy sytuacji. Premier został zapytany też o niedziele handlowe. - Nie dyskutowaliśmy o zmianach w kwestii niedziel handlowych - odpowiedział.

Nie przegap: Konferencja premiera. Morawiecki uderza w prywatną służbę zdrowia. Co im zarzuca? Nowe obostrzenia

11:50 Mateusz Morawiecki został zapytany, kiedy obostrzenia mogą zostać poluzowane, zakładając, że społeczeństwo będzie przestrzegać obostrzeń. Powiedział, ze głęboko wierzy, że dzięki szczepieniom za 2-3 miesiące będzie można mówić o odporności zbiorowej. Konieczne jest jednak przestrzeganie restrykcji. - Każde tego typu zgromadzenie doprowadza w konsekwencji do zwiększonej liczby zakażeń i zgonów. Więc nie róbmy tego - powiedział.

11:41 Premier Morawiecki został zapytany o możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce. - Nie wykluczamy żadnego scenariusza, gdyby po 2-3 tygodniach miało być jeszcze gorzej - stwierdził. Z kolei Niedzielski odpowiedział na pytanie o szczepienie grup zawodowych, np. przedstawicieli handlu. - W tej chwili realizujemy te zobowiązania dotyczące kolejności szczepień, które zostały zdefiniowane jakiś czas temu - powiedział. Zaznaczył, ze na razie szczepionek jest za mało, by myśleć o szczepieniu kolejnych grup.

11:35 Niedzielski o bezpieczeństwie w świątyniach: - Mamy tu zaostrzenie analogiczne jak w sklepach o powierzchni do 100 metrów. Nie ma tu mowy o dyskryminacji. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie reguł - mówił.

11:32 Minister zaapelował o wprowadzenie całkowitej pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe i spędzenie świąt tylko w gronie najbliżej rodziny.

11:31 W świątyniach obowiązuje zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych i zachowanie odstępu 1,5 metra. W pozostałych sklepach obowiązują ograniczenia: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych. Zamknięte będą przedszkola i żłobki (wyjątkiem pomoc w opiece dla dzieci medyków). Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz obiekty sportowe (wyjątkiem są ośrodki dla zawodowych sportowców).

11:28 Od soboty 27 marca na 2 tygodnie będą nowe obostrzenia. Zamknięte będą sklepy meblowe i budowlane o powierzchni ponad 2000 tysięcy metrów. 

11:26 Niedzielski podkreślił, że w obecnej sytuacji szpitale tymczasowe odgrywają obecnie bardzo ważną rolę, które pozwalają walczyć z zagrożeniem 3. fali koronawirusa. - Mamy działających już 27 szpitali tymczasowych - powiedział minister.

11:22 - Najważniejszym zagadnieniem jest baza łóżkowa, czyli miejsc, gdzie możemy bezpiecznie leczyć - mówił minister zdrowia.

11:20 - Mamy regiony, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, mamy tu 2 województwa: mazowieckie i przede wszystkim śląskie - powiedział. - Z kolei warmińsko-mazurskie jest bardzo dobrym przykładem tego, jak działają obostrzenia. 

11:17 Głos zabiera minister zdrowia. - Trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia na jesieni - powiedział. Mówił o 27 tysiącach hospitalizowanych pacjentów.

11:16 - Przypomnijmy sobie tylko, co proponowała opozycja w sytuacji służby zdrowia - komercjalizację. Czy służba prywatna, do której mam szacunek, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? - mówił premier.- Tylko państwo w najtrudniejszych chwilach próby rzuciło wszystkie swoje środki po to, żeby ratować zdrowie, życie Polaków, a jednocześnie miejsca pracy i gospodarkę

11:14 - Wiem, jak dzisiaj jest ciężko, zbliżają się święta. Chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny - mówił premier. - Walczymy o życie i zdrowie obywateli, o miejsca o pracy.

11:11 - Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia - powiedział premier. Zwrócił uwagę, że "wąskim gardłem" jest dostępność lekarzy i pielęgniarek. - W wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń w służbie zdrowia - dodał.

11:10 - Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od początku pandemii - rozpoczął Morawiecki. - Mamy zajętych ponad 70% łóżek i ponad 70% łóżek respiratorowych.

11:00 Zaczyna się konferencja premiera i ministra zdrowia.

10:52 O 11:00 ma się rozpocząć konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Będą mówić o nowych obostrzeniach, jakie czekają Polaków w czasie świąt wielkanocnych. Rekordowa liczba zakażeń pozwala przypuszczać, ze zostanie wprowadzony twardy lockdown.

10:39 Po raz pierwszy od początklu pandemii dzienna liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 30 tysięcy. Więcej na ten temat: Koronawirus w Polsce, 25 marca. Potwierdził się najgorszy scenariusz. Kolejna bariera przekroczona! Rekordowy wzrost zakażeń [RAPORT, 25.03.2021]

10:33 Ministerstwo Zdrowia przekazało oficjalne dane o dzisiejszej liczbie zakażeń koronawirusem. Jest 34 151 nowych przypadków i 520 zgonów. 

10:26 Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM na konferencji Morawiecki zapowie zamknięcie sklepów odzieżowych, budowlanych oraz wszystkich innych, które nie są niezbędne do funkcjonowania społeczeństwu. Pozostałe mają mieć ograniczoną liczbę klientów, którzy będą mogli przebywać w środku w tym samym czasie. Zamknięte mają także zostać salony fryzjerskie i kosmetyczne.

10:14 Wczoraj zawiadomiono o 29 978 nowych przypadkach i 575 zgonach. Dziś te liczby mogą być jeszcze większe.

9:47 Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF wynika, że dziś Ministerstwo Zdrowia poda informację o ok. 34 tysiącach zakażeń. Jak na razie nie podano oficjalnego komunikatu.

9:39 Od 20 marca zamknięte są hotele (z wyjątkami robotniczych), kina, teatry, galerie sztuki, baseny, sauny, stoki narciarskie, siłownie, kluby fitness i kasyna. Galerie handlowe działają na zmienionych zasadach. Dzieci z klas I-III uczą się zdalnie. Premier Morawiecki ma dziś poinformować o nowych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego.

9:31 - Premier wczoraj zapowiedział, że nowe obostrzenia mają trwać tydzień przed i tydzień po Wielkanocy. Dziś powie, jakie ostatecznie zapadły decyzje.

9:18 - Wczoraj Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, 25 marca przedstawi listę nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Oznacza to nowe obostrzenia dla wszystkich Polaków. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE