Nowy sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych. Wszystkie odnotowały wzrost. Poza jednym: KO

2021-04-16 22:21 Adam Brzozowski
Sejm RP
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Mateusz Kudła, 2007

Według najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych, który wykonał Kantar, na pierwszym miejscu utrzymuje się Zjednoczona Prawica. Zamierza na nią zagłosować 31 proc. badanych. Na drugiej pozycji znalazła się Koalicja Obywatelska (22 proc.), a na trzeciej Polska 2050 (16 proc.). Gdyby wybory odbyły się teraz, do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica (9 proc.) i Konfederacja (6 proc.). Jak widać, poza Parlamentem znaleźli się Ludowcy oraz członkowie ugrupowania Pawła Kukiza.

W kwietniowym sondażu wzięli udział Polacy deklarujący gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu. Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) ma według jego wyniku 31 proc. poparcia. Drugie miejsce na politycznym podium należy do Koalicji Obywatelskiej, która może pochwalić się 22-proc. poparciem. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni ma 16-proc. poparcie więc uplasował się na trzeciej pozycji. Sondaż wykonany przez Kantar wskazuje, że do Sejmu dostałyby się ponadto: Lewica (9 proc.) oraz Konfederacja (6 proc.). Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska (3 proc.) oraz ugrupowanie Kukiz’15 (2 proc.).

Prof. Ryszard Piotrowski: PiS oswaja w Polsce bezprawie [Super Raport]

Co ciekawe, w porównaniu do marca odnotowano wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), Ruchu Polska 2050 (o 2 punkty procentowe), Lewicy (o 1 punkt procentowy) oraz Konfederacji (o 1 punkt procentowy). Spadek poparcia, jak odnotowała wyłącznie Koalicja Obywatelska (minus 2 punkty procentowe). Poparcie dla Koalicji Polskiej oraz ugrupowania Kukiz’15 nie zmieniło się. Kantar podaje, że spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 11 proc. badanych nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Obecny sondaż nieco różni się od wyników sondaży wykonanego przez IBRiS. W tym zestawieniu na drugim miejscu znalazł się ruch Szymona Hołowni, a na trzecim KO.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze