Nowy sondaż. Prawo i Sprawiedliwość faworytem w dwóch wariantach

2021-04-18 13:13 Marta Woźniak
Sejm RP
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Mateusz Kudła, 2007

Na którą partię zagłosowaliby Polki i Polacy, gdyby w niedzielę 18 kwietnia odbyły się wybory parlamentarne? To pytanie zadali badacze z United Survey, którzy przeprowadzili nowy sondaż na zlecenie redakcji Wirtualnej Polski. Wynika z niego, że nawet podając respondentom dwa warianty, i tak większość głosów zebrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda najnowszy sondaż?

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość razem z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy dalej miałoby większość w Sejmie. Na rządzące ugrupowanie oddałoby głos aż 32,3 proc. respondentów. To jednak o 1 pkt proc. mniej, niż w zeszłym miesiącu. W badaniu sprzed miesiąca głos na koalicję rządzącą chciało oddać 33,2 proc. osób.

PRZECZYTAJ Nowy sondaż. Oto liderzy opozycji. Trzaskowski i Hołownia rosną w siłę

Kto jeszcze wszedłby do Sejmu w takim wariancie? Polska 2050 Szymona Hołowni zyskałaby 17,3 proc. głosów, a na Platformę Obywatelską i jej koalicjantów zagłosowałoby 17 proc. respondentów. Lewica zaś zyskałaby 7,7 proc. poparcia, a Konfederacja - 7 proc.

Prof. Ryszard Piotrowski: PiS oswaja w Polsce bezprawie [Super Raport]

Ankietowani zostali zapytani również o drugi wariant ewentualnych wyborów do Sejmu. Badacze zadali pytanie, na kogo zagłosowaliby Polacy i Polki, gdyby PiS startował bez koalicjantów - Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Okazuje się, że i tutaj PiS miałoby większość, jednak z wynikiem 30,3 proc. głosów. Koalicjanci jednak nie weszliby do Sejmu w ogóle. Solidarna Polska mogłaby liczyć na 2,1 proc. głosów, a Porozumienie na 1,4 proc. głosów. W tym wariancie spore poparcie miałaby Polska 2050 Szymona Hołowni - 17 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 16,6 proc. głosów i Lewica - 8,2 proc. głosów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze