Wpadka polskich służb specjalnych. Ujawnili trochę za dużo

2020-11-05 5:08
ABW, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Autor: STANISLAW KOWALCZUK

Gigantyczna wpadka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Odpowiedzialna za kontrwywiad agencja ujawniła przy okazji przetargu na dostawę energii elektrycznej wszystkie adresy, do których ma być ona dostarczona. W tym te niejawne. Adresy zostały ujawnione w dokumentacji przetargu.

O ile adresy delegatur Agencji są jawne i ogólnodostępne, o tyle są tam adresy, które nie powinny być ujawnione, jako należące do ABW. Znajdują się w nich bowiem cywilne instytucje, oficjalnie nie mające nic wspólnego ze służbą specjalną. A to oznacza, że są to tzw. "przykrycia" czyli instytucje stanowiące "fasadę" dla działalności ABW. Te absolutnie nie powinny ujrzeć światła dziennego, bo stanowią wskazówkę dla obcych wywiadów. ABW szybko zrozumiała błąd, bo na swojej stronie internetowej podmieniła dokumenty i zatarła adresy, ale przez długi czas były one dostępne w internecie.

- Skutki tej niefrasobliwości mogą być dla Agencji i pracujących tam osób opłakane - mówi Super Expressowi były szef Agencji Wywiadu, płk Grzegorz Małecki.

A co na to samo ABW?

"Ogłoszenie o zamówieniu przetargowym, (...) zostało zamieszczone zgodnie z procedurą i na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. W załączniku do ogłoszenia przetargowego znalazły się adresy budynków, którymi gospodaruje ABW. Agencja zarządza wieloma obiektami, których lokalizacje nie są - bez istotnego powodu - udostępniane opinii publicznej. Podanie dokładnej lokalizacji obiektu, do którego dostawca powinien dostarczyć energię elektryczną miało, z naszej perspektywy, uprościć procedurę przetargową i skrócić czas postępowania" - odpisała na nasze pytania służba.

Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Trump to polityka ignorancji i niekompetencji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE