Potężny cios dla Agaty Dudy! To musiało ją zaboleć. Jolanta Kwaśniewska zgromiła żonę prezydenta

2021-05-29 6:10 Sara Osiecka
Agata Duda pierwszy raz po kontuzji
Autor: GRZEGORZ JAKUBOWSKI/KANCELARIA PREZYDENTA RP Agata Duda pierwszy raz po kontuzji

Jolanta Kwaśniewska jest bezsprzeczną faworytką Polaków jeśli chodzi o ocenę pierwszych dam RP. W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" zapytaliśmy Polaków, którą z nich oceniają najlepiej: Agatę Dudę, Marię Kaczyńską, Annę Komorowską, Danutę Wałęsę, Barbarę Jaruzelską czy właśnie Jolantę Kwaśniewską. Żona Andrzeja Dudy nie ma powodów do radości! Została daleko w tyle. Sprawdź, jak głosowali badani i jak wytłumaczył to dla nas ekspert.

Jolanta Kwaśniewska uzyskała w naszym sondażu pierwsze miejsce, uzyskując 51% wszystkich głosów. Na drugim miejscu, z dużo mniejszym wynikiem, jest Agata Duda – wskazało ją 16% respondentów. Podium zamyka Maria Kaczyńska, którą wybrało 14% badanych. 2% uważa za najlepszą pierwszą damę Annę Komorowską, po 1% dostały Danuta Wałęsa i Barbara Jaruzelska. 15% uznało, ze trudno powiedzieć. Doktor Mirosław Oczkoś, ekspert od spraw wizerunku, stwierdził, że nie dziwi go wygrana Jolanty Kwaśniewskiej, a raczej ogromna różnica między nią a kolejnymi paniami. - Trochę nisko jest pani Agata Duda jako aktualna pierwsza dama, bo one zawsze mają więcej, ale to przez projekcje z męża i brak aktywności, bo rozbieżność jest duża – powiedział w rozmowie z „Super Expressem”. - Taki sondaż zdradza też tęsknotę Polaków, jak ma wyglądać model pierwszej damy. Najwidoczniej pani Jolanta Kwaśniewska najbardziej trafia w nasze gusta – podsumował. Wyniki sondażu pokazują też, czego oczekują Polacy. - To jest mieszanka faktów z tęsknotą i marzeniem, jak powinno być – ocenił ekspert.

Nie przegap: Tak Jolanta Kwaśniewska wyglądała przed laty, pamiętacie? Aż trudno uwierzyć, jaką miała fryzurę [Zdjęcia]

Sondaż Która z Pierwszych Dam, w Twojej opinii, najlepiej pełniła lub pełni swoją rolę?
Autor: GRAFIKA SE Maciej Jabłoński

Na czym polega fenomen Jolanty Kwaśniewskiej? Zapytaliśmy doktora Mirosława Oczkosia, skąd jego zdaniem taka rozbieżność oraz dlaczego to ona wciąż jest wzorem pierwszej damy dla Polaków, mimo że nie sprawuje tego urzędu już od wielu lat. - To wynika z wielu rzeczy. Przede wszystkim mąż Jolanty Kwaśniewskiej odchodził ze stanowiska po dwóch kadencjach z dużą sympatią społeczną. To się przenosi, bo to zawsze jest projekcja społeczna. Funkcjonuje też coś takiego, jak „fałszywa pamięć”. To dotyczy wszystkich, nie tylko pani Jolanty Kwaśniewskiej. Ona kojarzyła się ludziom z osobą, która nie wchodziła w spory, podobnie jak pani Maria Kaczyńska działała charytatywnie – wytłumaczył.

Zobacz: Wydała się wysokość emerytury Jolanty Kwaśniewskiej. Kwota zwala z nóg

Typy pierwszych dam

Ekspert podzielił pierwsze damy RP na kilka typów. To, jaką postawę przyjmie żona prezydenta, może mieć ogromny wpływ na ocenę jej działalności. - My w Polsce mieliśmy różne pierwsze damy. Był typ albo matka-Polka albo kobieta przy mężu i właśnie pani Jolanta Kwaśniewska jako partnerka. Pani Komorowska to kobieta przy mężu, nieistniejąca. Z tego co wiemy, ma świetne wykształcenie, ale to się w ogóle nie przebijało. Myślę, że typem matki-Polki była pani Wałęsowa i pani Kaczyńska – wyliczył. Wytłumaczył też, czemu Agata Duda nie jest wysoko oceniana. - Pani Duda daje nam mało informacji, bowiem nie za bardzo udziela się publicznie. W związku z tym ludzie sobie nakładają skrypty – powiedział.

Jako kontrprzykład podał Marię Kaczyńską, która w jego ocenie poprawiała wizerunek męża, Lecha Kaczyńskiego. - Pani Kaczyńska świetnie ocieplała wizerunek męża, potrafiła się przeciwstawić na przykład ojcowi Rydzykowi. To są rzeczy, za które później ludzie oceniają – stwierdził.

Sprawdź: Projektantka Agaty Dudy ujawniła, jaka jest naprawdę pierwsza dama. Ogromne zaskoczenie

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 19-20 maja 2021 roku metodą CAWI na próbie 1013 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Ubierz się jak Agata Duda
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze