Asystent głosowy IKO – inteligentne wsparcie w zdalnym bankowaniu

2021-06-18 0:00
Asystent głosowy IKO – inteligentne wsparcie w zdalnym bankowaniu
Autor: Shutterstock

Jeszcze do niedawna rozmowa z maszyną lub urządzeniem pozostawała w sferze naszych wyobrażeń i scenariuszy filmów science fiction. Dziś to już rzeczywistość! Znacie Alexę lub Google Asystenta? Teraz także PKO Bank Polski oferuje klientom usługę opartą na sztucznej inteligencji. Asystent głosowy IKO to bot, z którym porozmawiamy i z pomocą którego szybciej i wygodniej załatwimy nasze bankowe sprawy.

Cyfrowa ewolucja PKO Banku Polskiego doprowadziła do wdrożenia wielu zdalnych usług – wideodoradcę online, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir czy konto na selfie. Rok temu do nowoczesnych zdalnych rozwiązań bankowych dołączył Asystent głosowy IKO. Już nie musimy „przeklikiwać się” przez ekran w poszukiwaniu odpowiedniej zakładki, odpowiedzi na pytania czy w celu wykonania przelewu. To wszystko zrobi za nas w aplikacji IKO nasz bankowy asystent!

Twój prywatny asystent bankowy

Wielu z nas, zamiast odpisywać na wiadomości, woli zadzwonić do adresata. Tak jest szybciej, twierdzimy. I wygodniej. Mając świadomość potrzeb klientów – w tym właśnie szybkiego i komfortowego załatwienia spraw bankowych czy pozabankowych – PKO Bank Polski w maju 2020 r. uruchomił usługę asystenta głosowego IKO dla użytkowników aplikacji.

– Technologie konwersacyjne ułatwiają nasze życie, ponieważ pozwalają nam obsługiwać urządzenia i aplikacje językiem naturalnym, czyli tak jak komunikujemy się z ludźmi. Asystent głosowy w IKO to voicebot, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i pozwala obsługiwać aplikację IKO głosem – wyjaśnia Dawid Kin, kierownik Zespołu Biznesowej Integracji Sztucznej Inteligencji PKO BP.

Asystent głosowy IKO – inteligentne wsparcie w zdalnym bankowaniu
Autor: Shutterstock

Funkcje Asystenta głosowego IKO

Asystent głosowy nie wymaga instalacji. Aby go uruchomić, wystarczy kliknąć w ikonkę chmurki dialogowej w prawym górnym rogu ekranu głównego aplikacji. Dzięki sztucznej inteligencji możemy porozmawiać (w języku polskim) z asystentem głosowym, pisząc lub mówiąc do urządzenia. Wystarczy zlecić mu wykonanie określonego zadania, a po zatwierdzeniu danych zrobi to, o co go prosiliśmy. Możemy też o coś zapytać Asystenta głosowego IKO, a natychmiast uzyskamy odpowiedź – bez tracenia czasu na szukanie konkretnej funkcji czy produktu w aplikacji. Asystent głosowy IKO działa na telefonach z iOS oraz z systemem Android. Korzystając z pomocy asystenta, możesz:

  • zrobić przelew – zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta,
  • zrobić przelew na telefon lub doładować go,
  • sprawdzić stan konta i historię,
  • zapłacić BLIK-iem,
  • spłacić kartę kredytową,
  • zmienić limity transakcyjne na karcie.

Wsparcie dla niewidomych i niedowidzących

– Od początku projektu wiedzieliśmy też, że Asystent głosowy IKO pomoże osobom z niepełnosprawnościami, np. osobom niewidomym i niedowidzącym, w obsłudze aplikacji i w zarządzaniu swoimi finansami. Rozmawialiśmy z osobami niewidomymi, pytaliśmy, jakie są ich potrzeby, jak korzystają z aplikacji, a wszystkie zebrane informacje przekuliśmy w to rozwiązanie – mówi Dawid Kin.

Asystent głosowy IKO współpracuje z czytnikami ekranu Talkback (Android) i VoiceOver (iOS), zapewniając płynną obsługę głosową. Programy te ułatwiają obsługę urządzeń mobilnych, odczytując teksty wyświetlane na ekranie. Asystent IKO po wykryciu takiego czytnika działa trochę tak jak nawigacja głosowa i odczytuje niektóre elementy na ekranie, np. w sytuacji konieczności potwierdzenia transakcji kodem PIN.

Wierzymy, że interfejsy głosowe są przyszłością i pomagają walczyć z wykluczeniem cyfrowym – dodaje Dawid Kin.

Uważaj, przy kim rozmawiasz z bankiem

Asystent głosowy IKO to niezwykle nowoczesny, wygodny w użyciu i bezpieczny sposób na załatwienie spraw finansowych. Rejestruje on rozmowy tak samo, jak to się dzieje na zwykłej infolinii. Nagrania nie są nikomu udostępniane, a dźwięk jest rejestrowany tylko wtedy, kiedy voicebot jest włączony i wybrana jest opcja rozmowy głosowej, a po skończonej konwersacji i zamknięciu okienka asystenta mikrofon automatycznie się wyłącza. Używanie Asystenta głosowego IKO odbywa się na podobnej zasadzie co rozmowa z konsultantem na infolinii. Natomiast warto zwrócić uwagę na miejsce rozmowy i osoby w naszym otoczeniu. Trzeba zachować dużą ostrożność, rozmawiając za pomocą voicebota w miejscach publicznych i zatłoczonych obok nieznajomych ludzi czy w autobusie, tramwaju albo pociągu. Bezpieczniej jest wtedy korzystać z aplikacji IKO, pisząc i klikając lub załatwiać bankowe sprawy w zaufanym miejscu, np. w domu czy w samochodzie.

„Pchnij kaskę” do odbiorcy

Asystent głosowy IKO rozumie to, co do niego mówimy, odpowiada na zadane pytania i realizuje zlecone mu zadania. Co ważne, rozumie mowę potoczną. Niezależnie od tego, czy powiemy „sprawdź stan konta” czy „ile mam kasy na koncie?” albo czy zlecimy „przelej sto złotych Janowi” czy „pchnij stówkę do Janka” – uzyskamy odpowiedź lub operacja zostanie wykonana. Algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystują ponad 100 tys. zwrotów, przy czym obecnie możemy liczyć na pomoc w 250 tematach rozmów! Ponieważ sztuczna inteligencja wciąż się uczy, może się zdarzyć, że na razie jakiegoś zadania nie będzie w stanie wykonać. W takiej sytuacji przeniesie użytkownika do miejsca w aplikacji, w którym zrealizuje on daną operację samodzielnie.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKO BANK POLSKI

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE