Atlas grzybów zabójczych. Tych grzybów nie zbieraj

2014-06-06 18:23

Wyglądają pięknie, ale kryją śmiertelne niebezpieczeństwo. Mowa o trujących grzybach, które po deszczu namnożyły się w mazowieckich lasach. Sanepid ostrzega - wiele z nich jest niezwykle podobnych do jadalnych okazów.

W głównym budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żelaznej 79 znowu "wyrósł" las pełen grzybów. Rosną w nim jednak nie tylko pyszne gąski, pieczarki czy podgrzybki. Wśród eksponatów pojawiły się również śmiertelnie groźne okazy.

Zobacz koniecznie: Atlas grzybów. Jakie grzyby zbierać? ZDJĘCIA

- Sugerując się jedynie powierzchownym wyglądem, bardzo łatwo jest pomylić śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego z jadalnym gołąbkiem lub gąską, a równie groźnego muchomora plamistego - z kanią. Zbierając kurki, trzeba z kolei uważać na bardzo podobne, a niejadalne lisówki - ostrzega doktor Agata Wolska z sanepidu.

- Aby łatwiej je odróżnić, wystarczy wybrać się na naszą bezpłatną wystawę - dodaje. I przypomina, że nie każdy grzyb blaszkowy jest trujący, a ten bardziej "gąbczasty" - jadalny. Faktem jest jednak to, że śmiertelnie trujące grzyby mają na ogół białe lub kremowe blaszki.

Na wystawie w sanepidzie prezentowany jest też krowiak podwinięty, czyli popularna olszówka. Przez bardzo długi czas grzyb ten był uznawany za jadalny i chętnie zbierany ze względu na dobry smak.

Zmieniło się to pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy odkryto, że zdarzają się przypadki ludzi, u których po zjedzeniu krowiaka pojawiają się zatrucia, a nawet śmierć.

Których grzybów się strzec, a które zbierać na pyszne pierogi i zupy, w sanepidzie można dowiedzieć się do 30 września. Goście ekspozycji nauczą się też, jak zachowywać się w lesie, aby nie zaburzyć prawidłowego funkcjonowania ekosystemu, i jak ustrzec się groźnych kleszczy.

Leśna wystawa będzie czynna w dni powszednie w godz. 9-14.30, a w soboty i niedziele w godz. 10-17. Wstęp jest wolny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki