Papież Franciszek, cmentarz

i

Autor: Wikipedia

Bitwa o cmentarz

2020-05-25 13:59

Watykan zabrał głos w sprawie cmentarza w Brzezinach ( łódzkie). Ojciec Święty nie zaangażuje się w lokalny spór.

Mieszkańcy Brzezin otrzymali odpowiedź na pismo skierowane do papieża Franciszka, z prośbą o wstawiennictwo za mieszkańcami Brzezin w Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, którzy protestują przeciw zbyt wysokim opłatom cmentarnym i zarządali od kurii przekazania administracji nad cmentarzem samorządowi w Brzezinach. Tym samym miasto nie musiałoby tworzyć nowego komunalnego cmentarza, a kuria nie ponosiłaby kosztów utrzymania nekropolii. Doradca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech, papieski doradca ds. ogólnych i Sekretarz Stanu stolicy apostolskiej - Luigi Roberto Cona, niestety rozwiał nadzieje, że Ojciec Święty zaangażuje się w lokalny spór.
 

 

 

Jak relacjonuje sprawę Sławomir Pawlik, zaangażówany w spór inicjator akcji Stop Cmentarnemu Wyzyskowi na wstępie watykański dyplomata informuje, że Ojciec Święty „przyjął do wiadomości przedłożoną kwestię”. Dalej przekazuje jednak, że „osobiście i bezpośrednio nie rozstrzyga On tego rodzaju spraw. Podlegają one kompetencji Biskupa miejsca”. Na miejscu nic nie wskazuje na to, że Kuria przystanie na rozwiązanie korzystne dla mieszkańców Brzezin, którym mogłoby być przekazanie administracji nad cmentarzem gminie. W piśmie skierowanym przez Kościół w odpowiedzi na powyższą propozycję czytamy:

"Archidiecezja Łódzka nie może dokonać alienacji rzymskokatolickiego cmentarza w Brzezinach, z powodu bardzo poważnego, a mianowicie takiego, że poszczególne indywidualne osoby i całe rodziny, dokonując pochówku swoich Bliskich na tym cmentarzu jako cmentarzu wyznaniowym, wyraziły wolę, aby ich zmarli spoczywali w miejscu świętym w rozumieniu prawa kanonicznego. Kościół nie może złamać tej umowy” – napisał Ks. Zbigniew Tracz, Kanclerz Kurii.

- Kanclerz w liście nawet nie wspomina o opinii prawnej, którą przedstawiłem, a która dopuszcza taką możliwość. Potrzeba tylko dobrej woli. Tej woli ze strony kurii nie ma – ocenia Sławomir Pawlik, inicjator akcji Stop Cmentarnemu Wyzyskowi.

Pan Sławomir wysłał również pismo do Episkopatu Polski, to zostało jednak bez odpowiedzi.

- Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której usługi pogrzebowe na terenie zarządzanym przez Archidiecezję Łódzką będą otwarte na konkurencję – podkreśla Piotr Majewski, pełnomocnik Sławomira Pawlika. - Nasz klient nie zamierza się poddać, nadzieje pokłada teraz w świeckich organach państwa.

Sprawą zajmuje się UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił to zadanie delegaturze UOKiK w Katowicach.

- Uznajemy, że decyzja prezesa polskiego urzędu antymonopolowego polegająca na oddelegowaniu sprawy poza województwo łódzkie, ma na celu zapewnienie transparentności i bezstronności postępowania – mówi Sebastian Głogowski, adwokat.

Obecnie UOKiK gromadzi w tej sprawie dowody.

Koszty pogrzebu w Brzezinach są znacznie wyższe, niż w sąsiednich miejscowościach. Sławomir Pawlik postanowił zaprotestować, postulując obniżenie opłat, m.in. za wykopanie grobu. Pod pierwszym listem poparcia dla jego postulatu zebrał 1200 podpisów mieszkańców Brzezin, pod drugim 1700. Zorganizował też demonstracje uliczne i zaproponował kompromisowe rozwiązanie polegające na przekazaniu administracji nad cmentarzem samorządowi w Brzezinach. Tym miasto nie musiałoby tworzyć nowego komunalnego cmentarza, a kuria nie ponosiłaby kosztów utrzymania nekropolii.
 

 
 

Watykan zabrał głos w sprawie cmentarza w Brzezinach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki