Co nam daje polisa turystyczna?

2022-06-23 12:41
Co nam daje polisa turystyczna? Nowe zdjęcie otwierające tym razem dobre chyba
Autor: Materiały prasowe

Zbliżają się wakacje, czas letnich wyjazdów. Niektórzy z nas postanowią spędzić urlop w kraju, inni wybiorą się za granicę. W obu przypadkach warto zapewnić sobie i bliskim odpowiednią ochronę.

Jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje, przyda nam się ubezpieczenie turystyczne. O tym, jaki jest zakres ochrony takiej polisy, jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze – w rozmowie z Piotrem Ożarkiem, rzecznikiem klienta PZU.

Czy potrzebujemy polisy na wczasy za granicą?

Tak, koniecznie. Niestety, jak pokazuje praktyka, na wczasach dochodzi do wypadków, zdarzają się też choroby. Nie wyobrażam sobie spokojnego wypoczynku bez kompleksowej polisy.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Szeroki zakres i przystępną cenę ma polisa turystyczna „Wojażer”. Obejmuje ona np. koszty leczenia (zarówno na skutek wypadku, jak i choroby). Co ważne, obejmuje także skutki leczenia choroby przewlekłej. A takie zdarzenie jest często wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Zakres ubezpieczenia został także dostosowany do realiów pandemii. Choć wiele krajów łagodzi restrykcje, to nie można jeszcze mieć pewności, czy na stałe. W przypadku zarażenia koronawirusem podczas wakacji, polisa pokryje koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. PZU zorganizuje i opłaci późniejszy powrót do domu.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Po pierwsze, na sumę ubezpieczenia. Jeżeli jedziemy do krajów europejskich, to standardowa kwota ok. 200 tys. zł jest wystarczająca. W przypadku obu Ameryk suma gwarantowana powinna być znacznie wyższa. Koszty leczenia np. w USA są bardzo wysokie. Po drugie, rozszerzenie danego ubezpieczenia i wyłączenia. Warto uwzględnić w polisie uprawianie sportu podwyższonego ryzyka. Ważne jest, aby polisa zawierała rozszerzenia o Odpowiedzialność Cywilną (OC). Jeśli nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę na wyjeździe, wypłaceniem odszkodowania zajmie się ubezpieczyciel. Dotyczy to również zniszczenia mienia. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to w mojej ocenie jedno z ważniejszych ubezpieczeń, które zapewnia nam ochronę prawną i finansową.

Co jeszcze daje nam polisa turystyczna?

Oprócz pokrycia kosztów, ważny jest także aspekt organizacyjny. W sytuacji wystąpienia choroby lub wypadku dzwonimy na podany w polisie numer. Wówczas centrum alarmowe organizuje transport, leczenie czy zakwaterowanie. Jest to szczególne ważne podczas pobytu za granicą. Nie musimy się wtedy martwić szukaniem placówki medycznej, ubezpieczyciel zorganizuje także zakup i dostarczenie leków. Jeżeli wybraliśmy się w podróż samochodem, a na skutek urazu nie możemy jechać tym środkiem transportu, zorganizowany zostanie dla nas transport lotniczy. W mojej ocenie spokojne wczasy to tylko takie, które zabezpiecza nam odpowiednio dobrana polisa turystyczna.

Partnerem materiału jest PZU