Duszność? To może być POChP! Wszystko o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

2013-11-20 1:00

Skrót POChP oznacza schorzenie, na które cierpi w Polsce, jak się szacuje, około dwóch milionów osób. Tylko 20 proc. z nich ma prawidłowo postawioną diagnozę. Ile osób dokładnie ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? Nie wiadomo, bowiem znakomita większość Polaków nie ma pojęcia, że w ogóle istnieje taka choroba.

Najważniejszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) jest palenie papierosów. Często pierwsze jej objawy przechodzą niezauważone lub zlekceważone nie tylko przez chorych, lecz także przez lekarzy.

Kłopoty z oddychaniem

Dopiero niespodziewany atak duszności i kłopoty z oddychaniem wzbudzają niepokój, a i tak często są kojarzone z astmą, a nie z chorobą o trudnym do rozszyfrowania skrócie - POChP. Zaczynają się badania, leczenie często jest spóźnione. Szkoda, bo odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc spowalnia postęp choroby, poprawia jakość życia, a przede wszystkim je wydłuża. Potem możliwość skutecznej interwencji lekarskiej jest już bardzo ograniczona. A że to poważna choroba, świadczą przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia, iż do końca 2020 roku POChP będzie trzecią przyczyną wszystkich zgonów.

Ważna spirometria

Palisz papierosy od wielu lat, kaszlesz, rano wykrztuszasz wydzielinę - idź do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie do pneumonologa, a przynajmniej dowiedz się, gdzie możesz zrobić badanie spirometryczne, czyli badanie oceniające pojemność płuc. Na tej podstawie można zdiagnozować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Dzisiaj, z okazji Światowego Dnia POChP, piszemy o tej chorobie, jej objawach, czynnikach ryzyka, sposobach i nowościach w leczeniu. Dzisiaj także możesz wypełnić test oceny POChP (CAT) wydrukowany w naszym dodatku, by sprawdzić, jak dalece zaawansowana jest u ciebie choroba. A jeżeli wpadłeś w jej sidła, możesz poszukać wsparcia w Stowarzyszeniu Chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc "Oddech" (www.oddech.org) lub w fundacji Oddech Nadziei. Te organizacje prowadzą edukację na temat zagrożeń i sposobów zapobiegania chorobie oraz prowadzenia badań spirometrycznych.

Objawy POChP

Przez wiele lat jedynym objawem choroby jest poranny kaszel połączony z wykrztuszaniem wydzieliny. W następnym etapie rozwoju choroby pojawia się podczas większego wysiłku zadyszka, która oznacza, że ponad połowa płuc została już nieodwracalnie zniszczona. W końcowym stadium POChP odczuwamy duszność nawet podczas niewielkiego wysiłku, takiego jak mycie, ubieranie czy jedzenie.

Czynniki ryzyka wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

  • Wieloletnie palenie papierosów – w krajach rozwiniętych aż w 80 proc. przypadków jest przyczyną POChP, dotyczy to także biernego palenia!
  • Narażenia zawodowe – wdychanie przez wiele lat dymów, pyłów, substancji chemicznych drażniących drogi oddechowe.
    Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach – wdychanie oparów i dymów pochodzących ze spalania gazu, drewna, węgla; w Polsce dotyczy to starszych osób, które stosowały do ogrzewania i gotowania drewno, węgiel, gaz.
  • Infekcje dolnych dróg oddechowych – u chorych na POChP częste zaostrzenia infekcyjne przyspieszają tempo spadku pojemności płuc, pogarszają jakość życia i zwiększają ryzyko zgonu; dzieci, które często zapadają na takie infekcje, mogą w dorosłym życiu zachorować na POChP.
  • Wrodzony defekt genetyczny – najczęściej niedobór alfa-1 antytrypsyny, enzymu chroniącego płuca przed rozwojem rozedmy.
  • Nieprawidłowy rozwój płuc – osoby, które z różnych przyczyn (m.in. dzieci matek palących w ciąży papierosy) mają od urodzenia mniejszą pojemność płuc, mogą łatwiej zachorować na POChP; im mniejsza jest maksymalna pojemność płuc osiągana przez człowieka w młodym wieku, tym większe jest ryzyko rozwoju choroby w sytuacji narażenia na czynniki szkodliwe dla płuc.

CZYTAJ TEŻ:

Duszność palacza - rozmowa z profesorem Pawłem Śliwińskim, kierownikiem IV Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc

Wentylować nieinwazyjnie - rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Czajkowską-Malinowską, przewodniczącą Sekcji Intensywnej Terapii i Rehabilitacji POChP

Problemy psychologiczne chorych na POChP

Sposoby leczenia przez polskich lekarzy

Polacy nie wiedzą, co oznacza skrót POChP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki