Expressem. Wiadomości i informacje z Polski

2015-03-02 3:00

Wiadomości i informacje z Polski: superkomputer w Gdańsku i liczenie łosi na terenie lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Superkomputer za 30 milionów

Już dziś w Gdańsku zacznie działać jeden z najszybszych komputerów świata! Urządzenie zwane Trytonem to zestaw komputerów mieszczący się w ponad 30 szafach i ważący 15 ton. Jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę, co czyni go najszybszym komputerem w Polsce, i jest wart 30 milionów złotych. Niebawem jednak Tryton zostanie zdetronizowany, bo za parę tygodni Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomi inny komputer - Prometheus, zdolny wykonać 1,7?biliarda operacji na sekundę.

Pędzili łosie i je liczyli

Lubelskie łosie przeżyły w miniony weekend prawdziwy najazd leśnych rachmistrzów. 28 lutego i 1 marca na terenie lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbyło się wielkie liczenie tych zwierząt metodą pędzeń próbnych. Po wytypowanym wcześniej przez leśników fragmencie lasu chodziła jedna grupa rachujących, a druga grupa liczyła każdego łosia, który wybiegł wtedy z zarośli. Do akcji włączyli się nie tylko leśnicy czy członkowie kół łowieckich, ale też wszyscy miłośnicy przyrody, którzy mieli ochotę na liczenie łosi. Wyniki ich działań nie są jeszcze znane.

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz: Agnieszka Chylińska nagrała piosenkę z zespołem Lemon! Posłuchaj

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE