Inwestycyjny boom w Głogowie

2021-04-30 14:35 Materiał partnerski
KGHM - Hutnik
Autor: Materiały prasowe KGHM - Hutnik

KGHM Polska Miedź słynie nie tylko z produkcji miedzi, ale również m.in. srebra, złota i ołowiu. Od lat znajduje się w ścisłej światowej czołówce producentów srebra. Wszystkie te kruszce produkuje się w Hucie Miedzi „Głogów”. To cztery zakłady: HMG I, HMG II, Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu.

W ubiegłym roku pomimo pandemii oraz postoju remontowego Huty I odnotowano bardzo wysoką produkcję miedzi katodowej.

INWESTYCJA ZA INWESTYCJĄ

2020 to także rok skutecznie realizowanych inwestycji. Oto najważniejsze z nich:

 • sprawnie przeprowadzony remont HMG I

Remont przeszły główne agregaty hutnicze oraz urządzenia i instalacje towarzyszące. Przeprowadzono również wiele ważnych zadań inwestycyjnych, m.in. usprawniających piec elektryczny.

 • rozpoczęta modernizacja odpylni pieców anodowych w HMG II

Nowa odpylnia po uruchomieniu zastąpi obecnie pracującą. Zwiększona zostanie hermetyzacja procesu produkcji miedzi anodowej i zmniejszy się oddziaływanie huty na środowisko.

 • modernizacja instalacji odpylania gazów ze spustu miedzi i żużla z pieca zawiesinowego

To ważna zmiana, przeprowadzona również z myślą o środowisku naturalnym. Ale także o warunkach pracy w hucie. Inwestycja ta jest realizowana w ramach programu BAT As, dostosowującego instalacje do wymogów środowiskowych.

 • zabudowa rurociągu obejściowego i uruchomienie instalacji do utylizacji gazów postojowych w skruberze i elektrofiltrach mokrych Wydziału Kwasu Siarkowego P-26

Kolejna inwestycja zakresu BAT As. Dzięki niej znacząco ograniczono oddziaływanie na środowisko w trakcie postojów  pieca zawiesinowego.

 • wykorzystanie elektrofiltrów mokrych w układzie odpylania gazów z pieców konwertorowych

To obecnie jedna z najlepszych i najbardziej efektywnych metod oczyszczania gazów, która pozwoli na dostosowanie instalacji HMG do coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych. Inwestycja jest realizowana w Wydziale Pieca Elektrycznego i  Konwertorów P-23.

 • zabudowa zespołu dmuchaw na potrzeby pieców konwertorowych

Dzięki niej w Hucie II zostanie zmniejszone zużycie energii elektrycznej.

 • w piecu zawiesinowym HMG II jest przetapiany żużel poołowiowy z Wydziału Ołowiu

To inwestycja związana z Gospodarką o Obiegu Zamkniętym.  Dzięki niej, odzyskiwane są m.in. ołów i miedź. Inwestycja ta przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, ale również  środowiskowe.

 • modernizacja hali w Wydziale Elektrorafinacji P-7

Jest to najstarszy obiekt przemysłowy huty, w którym powstaje produkt finalny – miedź katodowa. Hala P-7 zajmuje ogromną powierzchnię – 300 m długości, 105 m szerokości. Okres  realizacji inwestycji jest przewidziany na dwa lata. Mimo roku pandemii wszystkie etapy zostały zrealizowane w terminie.

 • więcej własnej energii

W 2020 r. HMG wyprodukowała niemal 11 mln kWh – energii elektrycznej! Taka ilość energii może zasilić przez rok ok. 2500 gospodarstw domowych, w których mieszkają po 4 osoby. TG7 produkuje energię elektryczną, wykorzystując parę technologiczną, wytwarzaną z ciepła wyprowadzanego wraz z  gazami procesowymi z pieca zawiesinowego. Energia elektryczna powstaje w głogowskiej hucie w dwóch  turbozespołach – TG7 i TG8. Dzięki produkcji energii ze źródeł własnych zaoszczędzono ponad 3 mln zł.

 • zabudowa dwóch niezależnych instalacji gazociągów obejściowych

Zadanie realizowane w Fabrykach Kwasu Siarkowego. Dzięki niej znacznie wydłużył się czas odbierania gazów procesowych przez Fabrykę Kwasu Siarkowego w okresach postoju pieca  zawiesinowego. W efekcie gazy procesowe są oczyszczane i  schładzane w węźle mycia i chłodzenia gazu procesowego. Inwestycja wpisuje się w program BAT As.

 • oddanie do eksploatacji składowiska odpadów przemysłowych „Biechów III”

Nowe składowisko nie tylko zabezpiecza potrzeby HMG, ale – poprzez zastosowanie najnowocześniejszej technologii – zapewnia bezpieczne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego.

Historia głogowskiej huty

Huta Miedzi „Głogów” I powstała w 1971 r. Dwa lata później otwarto Wydział Metali Towarzyszących - obecny Wydział Ołowiu. Hutę Miedzi „Głogów” II uruchomiono w 1978 r. Znajduje się tu pierwsza na świecie instalacja do produkcji miedzi blister, w  której wytwarzanie miedzi surowej odbywa się w piecu zawiesinowym. Nadal na świecie jest niewiele tego typu instalacji. Pierwszy wytop srebra w Głogowie nastąpił w 1993 r. Jednocześnie powstał tu Wydział Metali Szlachetnych (WMSz). Na początku XXI wieku miała miejsce modernizacja Wydziału Ołowiu. Wymieniono piece wraz z infrastrukturą oraz zabudowano nową odpylnię suchą. W 2016 r. zaś  zmodernizowano Hutę Miedzi „Głogów” I. Całkowicie zmieniono  technologię. Produkcję kamienia miedziowego w piecach  szybowych zastąpił nowoczesny proces zawiesinowego przetopu  koncentratów miedzi. Jeden piec zawiesinowy zastąpił wówczas trzy wysłużone piece szybowe.

ZMIANY W WYDZIAŁACH METALI SZLACHETNYCH I OŁOWIU

Huta Miedzi „Głogów” wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 1300 ton srebra surowego. Dzięki temu, KGHM jest na drugim miejscu wśród światowych producentów srebra. Wydział Metali Szlachetnych dodatkowo zapewnia od wielu lat produkcję złota powyżej 2,5 tony rocznie. W ubiegłym roku w wydziale rozpoczęto testowanie nowej instalacji oczyszczania gazów  rocesowych z pieca Kaldo. To także inwestycja związana z programem BAT As. Zmieniana jest również technologia  produkcji gąsek srebra. Nowe urządzenia muszą zapewnić  możliwość spełnienia wysoko postawionych wymagań związanych z rejestracją produktu na giełdach w Londynie i Nowym Jorku.

WYDZIAŁ OŁOWIU BĘDZIE BARDZIEJ EKO

Doskonalona jest tu technologia przetopu żużli poredukcyjnych, jednego z głównych materiałów ołowionośnych. Produkcja ołowiu surowego w minionym roku przewyższyła o kilka procent  zakładane plany. W 2020 r. został wybudowany magazyn na materiały ołowionośne. Budynek pozwala na ich składowanie w jednym miejscu przy zachowaniu maksymalnej hermetyzacji. Inwestycja ta jest kluczowa z punktu widzenia środowiska  naturalnego. Podobnie jak rozbudowa instalacji oczyszczania gazów procesowych z pieców Dorschla o elektrofiltry mokre i  adsorber węglowy. Urządzenia te wejdą w skład istniejącej instalacji. Ich zadaniem będzie jeszcze dokładniejsze oczyszczenie gazów. Instalacja podawania żużla poołowiowego do pieca zawiesinowgo HMG II przyczyni się do redukcji ilość odpadów.

KGHM
Autor: Materiały prasowe

Jubileuszowe graffiti na hutniczej kadzi

Maciej Starowicz, hutnik z HM Głogów przygotował wyjątkowe graffiti. Swój talent wykorzystał by uczcić jubileusz 50-lecia huty. Przed bramą główną huty w Głogowie stanęła specjalnie pomalowana kadź.

– Kadź to bardzo dobry materiał na graffiti. Farba gładko siada, dobrze przywiera i oddaje swoje kolory – mówi Maciej  Starowicz. Jedna część projektu przedstawia hutnika przepalającego otwór spustowy w piecu. Druga to widok Huty  Miedzi Głogów nocą. Graffiti opatrzono jubileuszowym logo. Kadź będzie stała przed bramą co najmniej do września. Potem wróci na Wydział Pieca Zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów II.

KGHM - partner
Autor: Materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze