Kim jest Mirosław Hermaszewski? Jego zięciem jest znany polityk

2021-10-25 16:48
Kim jest Mirosław Hermaszewski? Jego zięciem jest znany polityk
Autor: Lzur/CCA-SA 3.0/wikimedia.org Kim jest Mirosław Hermaszewski? Jego zięciem jest znany polityk

Kim jest Mirosław Hermaszewski? To pytanie czasami zadaje sobie wiele osób. Mirosław Hermaszewski znany jest szczególnie naszym dziadkom i rodzicom, a jego historia jest niezwykle interesująca. Przygotowaliśmy krótki życiorys Mirosława Hermaszewskiego, czyli pierwszego Polaka w kosmosie, a prywatnie teścia Ryszarda Czarneckiego.

Kim jest Mirosław Hermaszewski?

Kim jest Mirosław Hermaszewski? Urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na terytorium Ukrainy. Nieco ponad miesiąc temu obchodził 80. urodziny. Hermaszewski był lotnikiem kosmonautom, generałem brygady i pilotek Wojska Polskego. Znany jest jednak przede wszystkim z tego, że był pierwszym w historii Polakiem, który odbył lot w kosmos. Miało to miejsce między 27 czerwca, a 5 lipca 1978 roku. W tym czasie dokonano 126 okrążeń Ziemi. Mirosław Hermaszewski był także m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego w latach 1983-1989. Ponadto w latach 1987–1990 był komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, a od grudnia 1989 do czerwca 1990 był zastępcą szefa Głównego Zarządu Wychowawczego Wojska Polskiego. W latach 90. był zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (1991–1992) i szefem bezpieczeństwa lotów WLiOP (1992–1995). Od 1995 pełnił funkcję inspektora ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym WP. Po 40-letniej służbie przeszedł w stan spoczynku.

Czytaj też: Mirosław Hermaszewski pijany jechał zygzakiem! Kosmonauta zatrzymany

Mirosław Hermaszewski - kariera polityczna

Mirosław Hermaszewski próbował także swoich sił w polityce. W 2001 roku wystartował w wyborach parlamentarnych do Senatu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy. Wówczas uzyskał 93 783 głosy, co przełożyło się na 32,46% poparcia w jego okręgu wyborczym. Nie uzyskał jednak mandatu senatora.

W 2002 roku z ramienia SLD–UP był kandydatem do sejmiku mazowieckiego. Te wybory zakończyły się sukcesem. Hermaszewski zdobył 10 463 głosów i uzyskał mandat. W 2005 roku Hermaszewski jeszcze raz wystartował w wyborach parlamentarnych. Kandydował do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Otrzymał 5 223 głosy i nie zdobył mandatu.

Mirosław Hermaszewski - życie prywatne

Mirosław Hermaszewski wziął ślub z Emilią Łazar w 1966 roku. Mają syna Mirosława (55 lat) oraz córkę Emilię (47 lat). Córka Hermaszewskiego jest żoną eurodeputowanego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Ryszarda Czarneckiego.

Sonda
Czy znałeś wcześniej życiorys Mirosława Hermaszewskiego?
Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE